Bilim engel tanımadı

Karşıyaka’da 250 öğrenciye eğitim öğretim veren İzmir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi/ Karşıyaka Özel Eğitim Meslek Lisesi Türkiye’de bir ilke imza attı. TÜBİTAK'a özel öğrencilerden 18 proje ile başvuru yapıldı

Bilim engel tanımadı

Bu yıl ilk defa TÜBİTAK bilim şenliklerinde özel eğitim kurumlarına da başvuru hakkı tanıdı.

İzmir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi/ Karşıyaka Özel Eğitim Meslek Lisesi rehber öğretmeni ve proje yürütücüsü Turgay Bingöl ‘’TÜBİTAK’ın yapmış olduğu bu yenilik bizleri çok heyecanlandırdı. Özel öğrencilerimizin diğer akranlarından farklı olmadıkları, onların yapabildiklerini öğrencilerimizin de kendi dünyalarını kullanarak başarabileceklerine hep inandım. TÜBİTAK 4006 projesine 9 projeyle başvuru yaptık. Aynı şekilde kurumumuz bünyesinde yer alan ve proje yürütücülüğünü Göksel Karabacak’ın üstlendiği Karşıyaka Özel Eğitim Mesleki Eğitim merkezi de 9 proje ile katılım sağladı.

ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN TÜBİTAK'A 18 PROJE

Projemize 2 okuldan 20 öğretmen 52 öğrenci toplam 18 proje ile başvuru yaptık. Projemize beceri seviyesini gözetmeden tüm öğrencilerimizi dâhil ettik. Öğrenciler standlarda çalışma esnasında sunum becerileri kazanarak, yaptıklarını sözel olarak ifade etme şansı buldular.

Bir fırsat verildiği zaman her bireyin engelli dahi olsa neler başarabileceğinin kanıtıdır bu ve bunu yaşamak paha biçilemez bir değer bizler için. Üretebilmenin başarısını yaşadıklarını en yakından görüp sevinçlerini paylaştık. Öğrencilerimizin diğer akranlarından farklı olmadıklarını, ulusal alanda düzenlenen bilimsel bir çalışmada yer alabileceklerini göstermiş olduk.

Çocuklarımız görev verilen etkinlikleri başarmanın doyumunu bizzat yaşadılar. Bir öğrencimin bana gelerek; ‘Turgay hocam nasıl güzel anlattım mı? Çok başarılı oldum; gördünüz değil mi?’ dediği andaki mutluluğu her şeye değerdi.”

Okul müdürü Abdullah Bulut ise okulun bir ilki gerçekleştirmesinden son derece mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ‘’Biz eğitimde bütünlüğe önem veriyoruz. Hiçbir öğrencimizi, ferdimizi, engelli olarak tanımlamıyor ve göz ardı etmiyoruz. Öğrencilerimizin, çocuklarımızın hepsi bizim için bir değerdir ve fırsat verildiğinde neleri başarabileceklerini en iyi şekilde göstermişlerdir. Bu anlamda tüm öğrencilerimizi ve onlara bu fırsatı ve ortamı sağlayan öğretmen ve idarecilerimizi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum’’ diyerek İzmir’de bir ilki gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özel öğrenciler; Dekorafif Seramik Mangal, Benim Sihirli Şişelerim, Geri Dönüşümden Kullanma,Yazlık Kol Çantası Yapımı, Otantik Nazarlık Yapımı, Zeytinimi Yetiştiriyorum gibi farklı projeler imza attılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER