banner51

Anaokuluna başlama yaşı değişiyor!

Okula başlama yaşı değişti. Anasınıfında da yaş 48-68 ay aralığına çıkarıldı.Milli Eğitim Bakanlığı hiç okula gidemeyen öğrenciler için de yeni bir proje hazırlığında. O projeyi Duygu Ayaz araştırdı.

Anaokuluna başlama yaşı değişiyor!

1. Sınıfa başlama yaşı değişti. Alt sınır artık 69 ay olarak belirlendi. Aynı zamanda anaokuluna başlama yaşı da değişiyor.

Bunun için 3 yıllık bir alt yapı çalışması sürdürülecek. Mevcut durumda bağımsız anaokullarında yani herhangi bir ilkokul ya da ortaokul binasının içinde sınıf olarak bulunmayan kendine ait müstakil binası olan okullar 36-48 aylık öğrencileri alınabilecek. Anasınıfına ise 48 ayını dolduran öğrenciler alınacak. İlkokula başlama yaşında yapılan değişiklik ile artık bir çocuk 68 ayının sonuna kadar anaokuluna gidebilecek...

Bakanlığın diğer bir çalışması ise hiç anaokuluna gidemeyenler için. Bakanlık bu çocukları da düşündü. Anaokuluna gidemeyen çocuklar için materyal hazırlanacak. Bu kapsamda da dünyadaki modeller incelendi.

AİLELER BİLİNÇLENDİRİLİCEK

Bu kapsamda da anne- baba, babanne, anane ya da bakıcıya bilgilendirme yapılacak. Broşür ve eğitim materyali hazırlanacak. Ayrıca çocuklar için oyun materyali de sağlanacak.

Bakanlık, anaokuluna gidemeyen öğrenciler için projeyi önümüzdeki yıl dezavantajlı illeren pilot olarak başlatacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER