Durum bildirimi

Şu sosyal medya ağlarındaki kişisel durum bilgilerinden bahsediyorum...

İlişkisi var, yeni başladı, üzgün , hasta vesaire...
Böyle şeyler paylaşıldığında;

Mesela ‘’ilişkisi yeni başladı ‘’ yı görünce önce ’’ bana ne!’’ diye düşünüyor, sonra empati kurmaya çalışarak; “bana artık yaklaşmayın, ilişkim başladı, olur olmaz yorumlar yazmayın aman ha!” demek istediğini düşünüyorum .

Hastayım yazıyor; üstüne de hastanedeki serum şişeli fotoğrafını koymuşsa; kesin ilgi alaka istiyor.

Mutsuzum yazıyorsa; ilgi çekmek, merak uyandırmak istiyor ve bunun gibi bir sürü şey aklıma geliyor istemeden de olsa. ..

Kızmayın ne olur ama yediği yemekleri koyanlara direkt görgüsüz diyorum.

Bütün bunlardan daha garibi ve anlamlandıramadığım, bana çok değişik gelen bir durum var ki fotoğrafı ile paylaşılan; o da yakınlarının mezar fotoğraflarını koyanlar! İşte o an ne düşüneceğimi bilemiyorum. Empati yapamıyorum ve psikologların uzman görüşlerini merak ediyorum birden!

Ben de yapıyorum ne yalan söyleyeyim. O sosyal ağlardan; eşine dostuna sevgiline; aşkını, sevgini ilan ederken, büyük bir topluluğun önünde, ona seslenmiş, ele güne karşı onu kutsamış sayıyoruz.

Bana komik geliyor! Aç telefonu söyle, al karşına sarıl... Ama hayır hep bir başkalarına karşı nispet, ya da daha başkalarına karşı(!) göndermeler falan...

Gizli bir dünyamız var orada, gizli platonik aşklarımız, gizli rakiplerimiz, gizli takip ettiklerimiz, hayran olduklarımız! Dostlarımız, düşmanlarımız. Gerçek hayatta yüzünü görmediğimiz insanlardan dost veya düşman yapıveriyoruz kendimize. Like'lamak ya da kötü bir yorum yeter!

Sosyal ağlar, Matrix’in sosyal şekli gibi...

Tıklandığınız sürece meşhursunuz...

Üstelik de edep derecesi(!) ne olursa olsun eğer fazla tıklanılıyorsanız ya da like’ lanıyorsanız, asla kanıksanmazsınız! Bu işin en tehlikeli yanı, gelecek neslin hayatı, başarıyı tıklanmalara bağlamış olması bence.

Gençleri hiç ayıplamayın öyleyse, onların da kafası çok karışmış çünkü...

Çocukluğumuzdan beri öğretilen erdem ve edeplerimiz sosyal medyalardaki “beğenme’’ lerle ters düşmüyor mu sizce de?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Moris Karmona
Moris Karmona - 4 hafta Önce

Kaleminize sağlık