Yunanistan'da Gazeteciye Ölüm Tehditi

Yunanistan'da yüzde 7'ye yakın oy alarak 21 milletvekili çıkaran Altın Şafak'ın seçimden önce Kathimerini gazetesi yazarı Xenia Kounalaki'yi ölümle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Yunanistan'da Gazeteciye Ölüm Tehditi

Pazar günü yapılan seçimlerde yüzde 6,97 oy alarak 21 milletvekilliği kazanan faşist Altın Şafak hareketinin, Kathimerini gazetesi dış haberler editörü Xenia Kounalaki'yi ölümle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Kounalaki 12 Nisan'da yazdığı bir serbest kürsü yazısında, "Nazi haydutlar" olarak nitelediği ve seçimlere girmekten men edilmesi gerektiğini savunduğu Altın Şafak'ın Yunan medyası tarafından görmezden gelinmesi gerektiğini savunmuştu. Kounalaki'nin yazısına Altın Şafak'ın internet sitesinden derhal yanıt verildi. Yanıtta nedensiz yere gazetecinin 13 yaşındaki kızından söz ediliyor, gazetecinin yurt dışında doğmuş olmasına atıf yapılıyor ve yazarın Hamburg doğumlu olmasına gönderme yapılarak "arkanı kolla" anlamına gelen "Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!" sözleriyle sona eriyordu.
 
Bu açık ölüm tehdidiyle ilgili konuşan Kounalaki, "Bana gerçekten fiziksel olarak şiddet uygulayacaklarını düşünmüyorum ve onlardan korkmuyorum. Ama arkadaşlarımın, meslektaşlarımın, hatta Yunan polisinin bana bir süre için Altın Şafak hakkında yazmamamı tavsiye etmeleri onlar için bir ilk zafer sayılır. Korkutma kampanyalarının hedeflerinden biri bu. Gazetecilere 'onları bir kenara bırakın, başka şeyler hakkında yazın' dedirtmek." dedi.
 
Ölüm tehdidi alması üzerine şikayetçi olan Kounalaki polisten, partinin internet sitesinde yayımlanan yazının imzasız ve sitenin hizmet sunucusunun ABD'de kayıtlı olması nedeniyle pek bir şey yapamayacakları cevabını aldığını söyledi.
 
Seçimden sonraki ilk konuşmada da basını tehdit ettiler
Otuz yıl önce "Nasyonal Sosyalist Araştırmalar" adlı bir dergi çevresi olarak yola çıkan Altın Şafak, söz konusu yayında Hitler'in "insanlığa yaptığı katkıları" övüyordu. Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos seçimden sonra yaptığı konuşmada da basını tehdit etmiş ve "korkun, artık biz geliyoruz" demişti.
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 11:30
YORUM EKLE

banner47