banner51

Yeni 10 Euro Banknot Tedavüle Giriyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 1 Ocak 2002 tarihinde tedavüle giren ’Euro’ para birimi 12 yıl sonra piyasaya yeni banknot çıkarmak zorunda kaldı.

Yeni 10 Euro Banknot Tedavüle Giriyor
 
Kalpazanların sahte euro banknotları piyasaya sürmesiyle zararın önüne geçilmesi için 2014 yılında yeni banknotlar piyasaya çıkmaya başladı. Geçen Mayıs ayında yeni 5 Euro banknotlar piyasaya sürüldükten sonra 23 Eylül tarihinde piyasaya yeni 10 euro banknotu çıkarılıyor. Merkezi Almanya’nın Frankfurt kentinde olan Avrupa Merkez Bankası (EZB) 2013 yılında Almanya’da 39 bin sahte banknot, AB ülkeleri içinde ise 700 bine yakın sahte banknotun ele geçirildiğini duyurdu.
 
EZB önümüzdeki yıllar içinde değeri yüksek olan 20, 50, 100, 200, 500 Euro banknotların değişeceğini bildirdi. Yeni banknotların daha güvenli olduğu ifade edildi. Kalpazanların piyasaya sahte banknot sürmesinin önüne geçmek için yeni banknotlar önümüzdeki yıllar içinde piyasada dolaşıma girecek. Eski Euro banknotlar kademe, kademe piyasadan geri çekilecek. Eski Euro banknotların tedavülden geri çekilme tarihi henüz kesinleşmedi. Eski banknotlar değerini kaybetmiyor. Her zaman değiştirilebilecek. Yeni banknotlarda Avrupa kıtasını simge eden mimari, tarihi, kültürel motifler yer alacak.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER