banner51

Yanardağdaki patlama tsunami yarattı

Endonezya acı günlerinden birini yaşıyor. Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide 281 kişinin hayatını kaybettiği ve 843 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yanardağdaki patlama tsunami yarattı

Endonezya’da Sumatra Adası’nın güney kıyıları ve batı ucunu vuran dalgalar yüzlerce binayı alıp götürdü.

Tsunami, Cumartesi günü saat 21.30 sıralarında yaşandı. Dev dalgalar, Anak Krakatoa Yanardağı’nın patlamasında sonra oraya çıktı.

Ulusal Felaket Yönetim Kurumu 281 kişinin hayatını kaybettiğini açıklandı.

800’den fazla kişinin de yaralandığı felaket sonrası ekipler, kayıplara ulaşmak için çalışmaları sürdürüyor.

Krakatoa, 19’uncu yüzyılda faaliyete geçtiğinde dev bir duman bulutu oluşmuş, küller ve taşlar 20 kilometre yükseğe kadar fırlamıştı.

Bölge volkan patlaması nedeniyle kararmış ve tsunami meydana gelmişti. Bu patlama ve tsunami sonucunda 17 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya takımadası 17 bin ada ve adacıktan oluşuyor. Üç büyük tektonik plakanın birleştiği bu ülke, Pasifik Ateş Kemeri üzerinde yer alıyor.

28 Eylül’de 7.5 şiddetinde yaşanan deprem ve tsunamide, Palu kenti yerle bir olmuş, en az 2 bin 73 kişi hayatını kaybetmişti. 5 bin kişi ise halen kayıp. Çoğu yıkılan binaların altında kaldı.

2004 yılında, Sumatra adası açıklarında 9.3 şiddetindeki depremin yol açtığı tsunami Hint Okyanusu kıyılarında 220 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. Bunların sadece 168 bini Endonezya’da hayatını kaybetmişti.

 

 
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER