''Washington yeniden savaş modunda" (Halk sokağa çıktı)

ABD'de ara seçimler sonrası gündem, Trump'ın Adalet Bakanı Sessions'u görevden alması ve 'Demokratlara misilleme' açıklaması ile Savcı Robert Mueller'in yürüttüğü Rusya soruşturması...

''Washington yeniden savaş modunda" (Halk sokağa çıktı)

ABD'de halk, Başkan Donald Trump'ın Özel Savcı Robert Mueller'in yürüttüğü Rusya soruşturmasını tamamlamasına izin vermesi talebiyle sokaklara döküldü.

Birçok eyalette akşam saatlerinde sokağa çıkan yüz binlerce kişi, Trump'ın Rusya soruşturmasına müdahale etmemesini ve Özel Savcı Robert 
Mueller'in, Rusya'nın ABD seçimlerine karıştığı yönündeki iddialarına yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamlamasına izin vermesini istedi.

"Hiç kimse hukukun üstünde değildir." sloganı altında düzenlenen protestoların adreslerinden biri de New York oldu.

Times Meydanı'nda buluşan binlerce New York'lu 7. Cadde boyunca Union Meydanı'na yürüdü.

"Mueller'in üzerinden elinizi çekin" sloganı atarak yürüyen göstericiler, "Anayasayı koruyun", "Mueller'i koruyun", "Trump/Pence gitmeli" 
ve "Trump hukukun üstünde değil" ifadelerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.Ayrıca, ABD'deki ara seçimlerden bir gün sonra düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Trump'la tartışan CNN muhabiri Jim Acosta'nın Beyaz Saray akreditasyonun askıya alınmasına da tepki gösteren protestocular, "Basını rahat bırakın" diye slogan attı.

Protestoları tetikleyen asıl unsur ise daha önce Rusya soruşturmasından çekilen Adalet Bakanı Jeff Sessions'ın önceki gün Trump'ın isteği üzerine istifasını açıklaması oldu. Bu gelişme ve sonrasında Sessions'ın yerine geçici olarak atanan Matthew Whitaker'ın soruşturmanın boyutunu düşürme çağrısı yapması Amerikan kamuoyunda endişelere yol açtı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER