banner51

'Vize Muafiyeti 3-4 Yıla Kadar'

AB Bakanı Bağış, vize muafiyeti müzakerelerinin ortalama 3-4 yıl süreceğini bildirdi.

'Vize Muafiyeti 3-4 Yıla Kadar'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Genişleme Komiseri Stefan Füle ve Dönem Başkanı Danimarka'nın Avrupa İşleri Bakanı Nicolai Wammen'la görüştü.

Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bağış, "Dün parafladığımız geri kabul anlaşması sonrasında vatandaşlarımızın vizesiz Avrupa'ya gidebilmesine yönelik atılması gereken adımlarla ilgili ilk toplantımızı yaptık. Bu hamur daha çok su kaldırır. Yeni bir süreç başlıyor. Bu süreçte müzakerelerimiz devam edecek, diklenmeden dik durmaya devam edeceğiz. Hedefimiz çok açık ve net: 75 milyon vatandaşımızın diğer aday ülkelerin vatandaşları gibi AB üyelerine vizesiz gidebilmesini sağlamak" dedi.

Bakan Bağış, "Baktığınız zaman bunun ortalaması 3-4 yıldır. Diğer bütün ülkeler 3-4 yılda vizeleri kaldırabilmişler" ifadesini kullandı.

Egemen Bağış, AB'nin vize kararında "uzun vadeden" bahsedildiğinin hatırlatılması üzerine "Bunlar işin doğasında var. Aynı zamanda Sayın Malmström'ün 'uzun perspektif demek ucu açık demek değildir' şeklinde (Türkiye'ye) verdiği güvence de var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER