banner9

Venedik'te Türkiye Gecesi

Dünyanın en eski film festivali olan ve bu yıl 72’ncisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nde güçlü bir şekilde temsil edilmesi onuruna Türkiye, kanallar kentinde bir kokteyl düzenledi.

Venedik'te Türkiye Gecesi
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık 2 yıl önce Permak Grup’un satın aldığı, San Clemente Adası’ndaki San Clemente Palace Venice Otel’de bir davet verdi.
 
Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nermin Kırım, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ile Roma Kültür ve Tanıtma Ataşesi Esin Zeynep Selvi, başta sinema olmak üzere sanat dünyasından simalar ve Venedik’in ileri gelen aileleri ile Türkiye’den gelen konuklarla yakından ilgilendi.
 
Etkinliğe katkıda bulunan Permak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Selim Uyar, teknelerle adaya ulaşan konukları tek tek karşıladı.
 
Festivalde ana yarışmada büyük ödül için yarışacak olan “Abluka” filminin yönetmeni Emin Alper ve yapımcıları, “Venedik Klasikleri” bölümünde restore edilmiş olan “Umut” filmi gösterilecek olan merhum Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney ile şarkıcı ve oyuncu Melike Demirağ da davete katılanlar arasındaydı.
 
Otelin bahçesinde düzenlenen kokteylde Türk müziğinden ezgiler de dinletilirken, etkinliğin bir parçası olan, Venedik barok tarzı kıyafetler giyinmiş kadınlar da geceye renk kattı.
 
TÜRKİYE SİNEMASI ADINDAN DAHA ÇOK SÖZ ETTİRİYOR
 
Türkiye, sanat dünyasının en prestijli etkinlikleri arasında yer alan Venedik Film Festivali’nde her geçen yıl adından daha çok söz ettiriyor.
 
Bu yıl, Emin Alper’in yönettiği “Abluka”, 21 filmin yer aldığı kategoride büyük ödül Altın Aslan (Leone D’Oro), Senem Tüzen’in ilk uzun metrajı “Ana Yurdu” ise “Eleştirmenler Haftası” kapsamında “Geleceğin Aslanı” ödülü için yarışacak. Her iki film de dünya prömiyerini burada yapacak.
 
“Yerçekimi” filminin Meksikalı yönetmeni Alfonso Cuaron’un başkanlığını üstlendiği ana yarışma jürisinde ise, geçen yıl Cannes Film Festivali’nden “Altın Palmiye” ödülü ile dönen Yönetmen Nuri Bilge Ceylan yer alıyor.
 
1984 yılında Paris’te yaşama veda eden Yılmaz Güney’in “Umut” filmi ise, “Venedik Klasikleri” adı altında, neredeyse tamamı restore edilmiş, dünya sinemasına damga vuran 20 eserle birlikte gösterilecek.
 
Bu arada, İngiliz yönetmen Grant Gee’nin Orhan Pamuk’un 2012’de açtığı Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak beyaz perdeye aktardığı ‘Hatıraların Masumiyeti’ (The Innocence of Memories)” de “Venedik Günleri” kapsamında özel bir gösterimle izleyiciye sunulacak. Orhan Pamuk’un da u nedenle Venedik’e gelmesi bekleniyor.
 
Lido Adası’nda 2 Eylül’de başlayan ve Venedik Bienali kapsamında düzenlenen festival, 12 Eylül’de yapılacak olan ödül gecesinin ardından son bulacak.
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2015, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER