banner51

Vatikan'da Sevgililer Günü

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, 14 Şubat Sevgililer Günü sebebiyle 30 bine yakın nişanlı çiftle bir araya geldi. Papa, çiftlere evlenmelerini tavsiye etti.

Vatikan'da Sevgililer Günü
Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nda yapılan etkinliğe 20 ülkeden katılan binlerce çifte, nişanlı olmaları ve en az bir yıl içinde nikah kıyacak olmaları şartı kondu. Önce 7 bin kişilik 6’ncı Paul Salonu’nda yapılması planlanan bu önemli buluşma, yoğun talep üzerine meydana alındı.
 
Papa’nın meydana varışından önce çiftler dualar etti, mini konserler veren sanatçılara şarkılarında eşlik etti, anılarını anlattı ve sık sık evlenmeye işaret eden "Mutluluk için sonsuza dek evet" diye hep bir ağızdan bağırdı. Katılımcılara, Vatikan’ın sembolünün basılı olduğu yastık kılıfları hediye edildi.
 
PAPA’YA SONSUZ AŞK SORUSU
 
Yaptığı yeniliklerle Katolik Kilisesi’ne yeni bir soluk kazandıran Arjantinli Papa Francesco, çoğunluğunu İtalyanların oluşturduğu ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bu etkinliğe katılan çiftlere hitaben bir konuşma yaptı ve onları takdis etti.
 
Konuşmasında, "Aşkınızın kuma gömülmesine izin vermeyin" diyen Papa, evlenmelerini tavsiye ettiği çiftlere, bunun öneminden bahsederek, "Evlilik aynı zamanda bir zanaattir. Kadının erkeği daha fazla erkek, erkeğin kadını daha fazla kadın yaptığı bir kurumdur" dedi.
 
Etkinlik boyunca 3 çiftin de Papa’ya sorular sormasına izin verildi. Sonsuz aşk üzerine soru yöneltilen Papa, “Bugün birçok insan, tüm yaşamı için kati kararlar almaktan korkuyor. Bu mantık da, evlilik yolunda olanlara, ’aşk olduğu sürece birlikte olacağız’ düşüncesini getiriyor. Oysa aşk; büyüyen bir gerçekliktir, aynen bir evi inşa etmek gibidir. Bir ev beraber inşa edilir, yalnız değil" diye cevap verdi.
 
Papa, aşkın sadece bir his ya da psikofiziksel bir durum değil, aynı zamanda bir bağlılık da olduğunu vurgulayarak, "O zaman korkmadan sonsuza kadar aşık kalmak hala mümkün" dedi.
 
EVLENİN TWEETİ
 
Papa ayrıca, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından da gençlere, "Sevgili gençler, evlenmekten korkmayın. Sadakat ve bereketli bir evlilik size mutluluk getirecektir" sözleriyle mesaj gönderdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER