banner51

Umut Yolu Derneği Düzeltti

İstanbul’da lösemi tedavisi gören Bursa’lı Altıncan Ailesinin 17 aylık çocukları Alper Kaan için için aranan uygun donör Almanya’da bulundu. Ancak sosyal medyada Alman İlik Bankası DKMS’in bunun için para isteyeceği iddiaları üzerine umutları zayıflayan Altıncan ailesini arayan Almanya Umut Yolu Derneği Başkanı Aynur Çelikdöven, böyle bir para talebinde bulunulmadığı belirterek, endişeleri giderdi. 

Umut Yolu Derneği Düzeltti
Bursa’da lösemiye yakalanan ve İstanbul’da tedavi altına alınan 17 aylık Alper Kaan’ın Altıncan için aranan uygun donör Almanya’da bulundu. Ancak sosyal medyada Alman İlik Bankası DKMS’in bunun için Altıncan ailesinden para istediği iddia edildi. Bu haberleri gören Almanya Umut Yolu Derneği Başkanı Aynur Çelikdöven, konuyla ilgili araştırma başlattı. 2001 yılından beri lösemili çocuklar ve ailelerine yardımlarıyla tanınan Umut Yolu Derneği’nin Başkanı Çelikdöven, baba Mustafa Altıncan’ı telefonla arayarak uyardı ve DKMS’in böyle bir para talebinde bulunmadığını söyledi. Çelikdöven, şöyle konuştu:
 
"Baba Mustafa Altıncan’a olayın gerçek yönünü anlattım. İlik Bankası’na insanlar, gönüllü olarak ilik örneği bağışlıyorlar, dolayısıyla uyan ilik örneği için herhangi bir para talebinde bulunulamaz. Biz yıllardır bu işlerle uğraşıyoruz. Ancak ilik nakli için, nakili yapacak hastane masrafları olur. Bunları aileye anlattım. Hatta aileyi, bu tür yanlış bilgileri İlik Bankası yetkililerin öğrenmesi halinde, dava açma gibi bir yola da başvurabileceklerini, beraberinde ilik naklinin zora girebileceğini anlattım. Baba Mustafa Altıncan benimle telefonda konuştuktan sonra, İlik Bankası’nın para isteyemeyeceğini gerekli mercilere iletti ve bir yanlıştan dönüldü."
 
Aynur Çelikdöven, Alper Kaan’ın ailesine gerektiğinde her türlü yardım için hazır olduklarını da belirtti.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER