'Umarım Dönüm Noktası Olur'

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye toplantısının, krizin üstesinden gelmek için harcanan çabalarda dönüm noktası olmasını arzuladığını belirtti.

'Umarım Dönüm Noktası Olur'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre'deki Suriye toplantısıyla ilgili olarak ''Suriye için toplanan Eylem Grubu'nun, krizin üstesinden gelmek için harcadığımız ortak çabalarımızda bir dönüm noktası olmasını samimi şekilde arzuluyorum'' dedi.
Genel Sekreter Ban, BM'de gazetecilere Cenevre'de Cumartesi günü yapılacak Suriye konulu toplantıyla ilgili açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.
Cenevre'deki toplantıya katılmak üzere New York'tan Cenevre'ye gideceğini bildiren Ban, BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın çalışmalarını tamamen desteklediğini belirtti. Annan'ın son derece karmaşık ve zor bir görev üstlendiğini ve bu yüzden de Annan'ın yürüttüğü ''diplomasiyi ve azmini'' takdir ettiğini ifade eden Ban, 30 Haziran'da Cenevre'deki toplantıda ilerleme sağlanmasını arzu ettiğini belirtti.
Ban, ''Suriye için toplanan Eylem Grubu'nun, krizin üstesinden gelmek için harcadığımız ortak çabalarımızda bir dönüm noktası olmasını samimi şekilde arzuluyorum'' dedi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un toplantıyla ilgili yaptığı açıklamaların hatırlatılarak Cenevre toplantısından bir sonuç belgesi çıkıp çıkmayacağının sorulması üzerine Ban, Cenevre'deki toplantının sonuçlarıyla ilgili önceden hüküm vermek istemediğini söyledi.
Ban şöyle devam etti:
''Ancak şu doğru ki Suriye Özel Temsilcisi Annan'ın, Suriye'deki geçiş süreci için kendi yol haritası var ve bunu toplantıya katılan ülkeler ve heyetlerle de paylaştı. Bütün bunları Cenevre'de konuşacağız. Bu, Eylem Grubu'nun odaklanacağı ana konu olacak. Aynı zamanda da toplantıda Suriye'deki şiddeti nasıl durduracağımızı konuşacağız.''

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2012, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER