Ülke tarihine geçen fotoğraf karesi

Hindistan'ın güneyinde dini inançlardan dolayı tapınağa alınmayan kadınlara, Hindistan Yüksek Mahkemesi'nden destek geldi. Mahkeme, kadınların tapınağa alınmasını öngören karar aldı. Kadınlar da karar destek için sokağa çıktı, 620 kilometrelik insan zinciri oluşturdu

Ülke tarihine geçen fotoğraf karesi

Hindistan'da kadınlar yan yana geldi. İnsan zinciri oluşturarak dini bir geleneğe karşı eylem yaptı.

Hintli kadınlar, ülkenin güney eyaleti Kerala'da 620 kilometre uzunluğunda insan zinciri oluşturdu.

Hinduizm'in en kutsal tapınaklarından biri sayılan Sabarimala tapınağına, inanca göre 10 ila 50 yaş arasındaki kadınların girmeleri yasaktı. İnanca göre tapınaktaki Hindu Tanrısı Ayyappa, bekar bir tanrıydı. Aşırıcı Hindulara göre 50 yaşın altındaki kadınlar tapınağa girerse, bekar Tanrı Ayyappa'yı baştan çıkarabilir. Bu nedenle kadınlar tapınağa sokulmuyordu. Ancak HindistanYüksek Mahkemesi, tapınakta kadınlara yönelik bu yasağı ortadan kaldıran bir karar çıkardı. İşte Hindu kadınlar da bu karar destek amacıyla sokaklara çıktı. 3 milyonu aşkın kadın, desteklerini 620 kilometrelik zincir oluşturarak verdi.

Karara, Kerala Eyalet Hükümeti de destek veriyor. Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise olayın dini bir mesele olduğunu kadınlara ayrımcılıkla alakalı olmadığı söyledi.

 İKİ KADIN TAPINAĞA GİRDİ,TARİHE GEÇTİ

Hindistan'da dini kuralların kadınların girmesini yasakladığı fakat Yüksek Mahkeme'nin kararıyla kadınların kullanımına açılan Sabarimala Tapınağı'na ise ilk kez iki kadın girdi. Tapınak yönetimi "kutsal mekanın kirlendiğini" açıklayarak, "kirlilikten arındırma ritüelleri" yapmak üzere tapınağı kapattı.

YORUM EKLE

banner47