banner24

Ukrayna'da Yumruk Yumruğa Kavga

Yaşanan kavgalarla sık sık dünya gündemine gelen Ukrayna Parlamentosu'nda tarihi bir gün daha yaşandı. Ukrayna milletvekillerinin yumruklu ve gırtlak gırtlağa resmi dil kanunu görüşmesi, Parlamento Başkanı Volodımır Litvin'i zor durumda bıraktı.

Ülkede resmi dilin yalnızca Ukraynaca mı, yoksa Rusça'yla birlikte 2 dil olmasıyla ilgili tartışmalı kanun tasarısı, parlamentoda gergin anların yaşanmasına sebep oldu. Eski Başbakan Yulya Timoşenko'nun tutukluluğu sebebiyle gerginliğin yükseldiği mecliste yumruklu kavgalar yaşandı. Genel Kurul salonu arenaya döndü.

Ukrayna Parlamento Başkanı Litvin'in, "Siyasi histeri" olarak nitelediği resmi dil tartışmaları, her seçim döneminde puan toplama aracına dönmüştü. Siyasi uzmanlar, Bölgeler Partisi milletvekillerinin yine bir seçim öncesinde bu kanun tasarısını sunmasına şaşırmadıklarını ifade etti.

Parlamento kubbesi altındaki kavgalarda, kanun tasarısı sahibi iktidardaki Bölgeler Partisi milletvekili ve "Rusça da resmi dil olmalı mı?" polemiğinin ünlü simalarından Vadim Kolisniçenko hedefteydi. Kolisniçenko, parlamentodan dışarı çıktığında da hedef olmaktan kurtulamadı. Huruşevskiy Caddesi'nde toplanan göstericiler arasından atılan bir spor ayakkabısı milletvekili Kolisniçenko'ya isabet etti. Çıkan kavgada yaralanan milletvekilleri hastaneye kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2012, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER