banner9

Ukrayna Kiev'de Patlama: En Az 1 Ölü

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Parlamentosu önünde toplanan radikal milliyetçi göstericilerle güvenlik kuvvetleri arasındaki çatışmada, el bombasının patlaması sonucu bir polis hayatını kaybederken, yüz civarında da yaralı olduğu bildirildi.

Ukrayna Kiev'de Patlama: En Az 1 Ölü
Ukrayna Parlamentosu’nda Ukrayna’da merkezi hükümetin yetkilerini azaltıp bölgelerin yetkilerini güçlendirmeyi öngören yasa tasarısının oylandığı sırada, tasarıya tepki duyan gösterici gruplar, parlamentonun çevresinde toplandı.
 
Aralarında, Ukrayna’da geçen ihtilalin militan güçlerinden olan ve ihtilalden sonraki ilk koalisyon hükümetinde yer alan Rusya karşıtı radikal milliyetçi Özgürlük Partisi’nin üyelerinin de bulunduğu göstericiler polise cam şişe ve sis bombaları atması üzerine, polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Çatışmada bir el bombasının patlaması üzerine ağır şekilde yaralanan dört polis memurundan birinin hayatını kaybettiği açıklandı.
 
Yaralananların içinde, gazetecilerin de olduğu bildiriliyor. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, cankurtaran araçlarının yetmediği ve yaralıların hastanelere sevkinin devam ettiği belirtildi.
 
Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, hayatını kaybeden polis memurunun kurşun yarası sonucunda öldüğünün tespit edildiğini ve bu durumun, göstericilerin içinde ateşli silah kullananların bulunduğunu gösterdiğini söyledi. Avakov ayrıca, el bombasını atan kişi de dahil olmak üzere, otuzdan fazla kişinin göz altına alındığını, parlamento çevresinde durumun sakinleşmeye başladığını, buna karşılık, çevre sokaklarda karışıklıkların devam ettiğini kaydetti.
 
Parlamentonun önünden alınan görüntülerde, gösterilere, Özgürlük Partisi’nin üst düzey yöneticilerinin de katıldığı ve bu kişilerin en ön saflarda yer aldığı tespit edildi.
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER