banner51

'Uçuşa Yasak Alan Tesis Edilmeli'

Temasları kapsamında Paris’te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile görüştü. Bakanlar görüşme sonrası kameraların karşısına geçti.

'Uçuşa Yasak Alan Tesis Edilmeli'
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelede üzerine düşen yükümlülükleri yerine getireceğini belirterek, Suriye sınırında güvenli bölge ve uçuşa yasak alan tesis edilmeli. Terörün gerçek kaynağı Esed rejimidir. 200 bin insanı kimyasal silahlarla öldüren bir rejim, IŞİD’den daha az tehlikeli değildir dedi.
 
Bakan Çavuşoğlu, görüşmede Ortadoğu’da ve Ukrayna’daki kriz, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci ve iki ülke arasında işbirliği konularının ele alındığını söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin herkes gibi IŞİD’i bir tehdit olarak gördüğünü hatırlatarak, Terörle mücadelede üzerimize düşeni yapacağız. Bu konuda düşünce ve hedefimiz aynı. Bölgede terörü yok etmek istiyorsak, kapsamılı bir stratejiyle hareket etmeliyiz. Hava saldırılarıyla yok etmek mümkün değil dedi.
 
Terörün asıl kaynağının Esed rejimi olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Suriye sınırında güvenli bir bölge ve uçuşa yasak bölge tesis edilmeli. Terörün gerçek kaybağı Esed rejimidir. 200 bin insanı kimyasal silahlarla öldüren bir rejim, IŞİD’den daha az tehlikeli değildir dedi.
 
Bölgenin terörden arındırılması için kapsamlı bir strateji uygulamak gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Suriye’den gelen mültecilerin kendi topraklarına güvenli bir şekilde yerleştirilmeleri gerektiğini belirtti. Çavuşoğlu, Türkiye ve Fransa’nın terörün her türüyle mücadele edeceğini kaydetti.
 
Fabius ile Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini de değerlendirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, Fransa’nın 22. fasıl üzerindeki blokajı kaldırmasından memnuniyet duyduk. Her faslın görüşülmesinden yanayız yeter ki siyasi engeller kaldırılsın. Fransa’dan beklentimiz, Fransa’nın herhangi bir faslı bloke etmeyeceğini açıklamasıdır. AB’ye de çok önemli bir mesaj vermiş oluruz diye konuştu.
 
Türkiye’de yatırım yapan Fransız iş adamlarıyla görüşüp, taleplerini not ettiklerini belirten Çavuşoğlu, büyüyen Türkiye ekonomisinin ilerde büyük fırsatlar sunacağını vurguladı. Fransa’daki Türk toplumunun siyasete ilgisinin de memnuniyet verici olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, 168 kişinin belediye meclis üyesi seçildiğini görüyoruz. Biz vatandaşlarımızı bulundukları ülkelere entegre olmaları konusunda yönlendiriyoruz dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER