Uçağı Suriye Düşürdü!

Güvenlik Zirvesi'nin ardından Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Uçağımız Suriye tarafından düşürülmüştür" denildi.

Başbakanlık'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Mehmet Erten'in katıldığı 'Güvenlik Zirvesi' gerçekleştirildi. 2.5 saat süren zervenin ardından hazırlanan metin gece yarısı açıklandı. Başbakanlık'tan yapılan bu açıklama Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde düşen uçakla ilgili olarak şöyle denildi:

"22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç meydanından kalkış yapan uçağımızla radar ve telsiz temasının kesilmesi akabinde yaşanan gelişmeler, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda ele alınmıştır.

İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde, uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.

Pilotlarımız dahil, arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır."

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER