Türklerin Karıştığı Dava Sonuçlandı

Oğlu cinayete karıştığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası alan Hikmet Şahbaz’ın şehir mahkemesinden aldığı ceza Ağır Ceza Mahkemesinde de onaylandı. Baba Ali Rıza Şahbaz, Kraliyet sarayı yanındaki kilisede duruşma öncesi başlattığı açlık grevine devam edeceğini söyledi.

Türklerin Karıştığı Dava Sonuçlandı
Danimarka’nın Taastrup şehri istasyonunda Ricko adındaki Danimarkalıyı öldürdükleri gerekçesiyle 14 ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan 21 yaşındaki Tugay Yalçın ve 18 yaşındaki Hikmet Şahbaz’ın cezaları ağır ceza mahkemesi tarafından da onaylandı.
 
19 yaşındaki Ricko Traeholt 13 Ekim 2013 tarihinde, Taastrup istasyonunda iki grup genç arasında çıkan çatışmada Tugay Yalçın tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Şehir mahkemesinde yapılan duruşmada savcı Tugay Yalçın’ın 16 yıl Hikmet Şahbaz’ın ise 12 yıl hapis cezalarına çarptırılmasını istemiştı. Ancak Tugay Yalçın’a 14, Hikmet Şahbaz’a ise 10 yıl hapis cezası verilmişti.
 
Her iki Türk genci tarafından ağır ceza mahkemesine yapılan itirazla ilgili duruşma 6 gün önce başladı ve 24 Şubat’ta karara bağlandı. 11 Jüri üyesi ve 3 yargıçtan oluşan heyet oy birliği ile iki Türk gencinin suçlu olduğuna ve şehir mahkemesinin verdiği cezaların onaylanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Tugay Yalçın’ın şartlı sınır dışı edilmesine, öldürülen Ricko Traehold’un annesine 112 bin kron, çatışmada yaralanan 17 yaşındaki diğer gence 20 bin kron tazminat ödenmesine karar verdi.
 
Cinayeti işlemediğini öne süren ve olay sırasında 16 yaşında olduğu halde yüksek bir ceza alan Hikmet Şahbaz’ın, uzun süredir açlık grevi yapan babası Ali Rıza Şahbaz kararı duyunca isyan ederek masayı yumruklayıp duruşma salonunu terk etti. Ali Rıza Şahbaz, "Benim oğlum cinayet işlemedi okuldan çıkıp eve gelirken tesadüfen kavgaya karışmış. Cinayete ortak olduğu ve saldırının önceden planlandığı öne sürülerek 10 yıl hapis cezası verdiler. Onun hapiste değil okulda olması gerekiyordu. Deniz Özgür Uzun’u hunharca öldüren Danimarkalı gençler suçlarını itiraf ettikleri ve cezaevinden çıkınca yine bir göçmen öldüreceklerini söyledikleri halde sadece 3,4 ve 4 ‘er yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Bizim çocuklarımıza bu kadar ağır ceza vermelerinin tek nedeni Türk oldukları için. Düşünün mahkemeyi izleyen Danimarkalı gazeteciler bizimle konuşmaya bile gerek görmüyorlar. Çünkü söyleyeceklerimiz işlerine gelmiyor. Medya gerçekleri kamuoyundan gizliyor. Ama biz mücadeleye devam edeceğiz. Bundan sonraki adım Yüksek Mahkeme. Orada da adalet yerini bulmazsa İnsan Hakları Mahkemesi" dedi. Hikmet Şahbaz’ın babası Ali Rıza Şahbaz açlık grevine devam ettiğini söyledi.
 
DANİMARKA TARİHİNDE BİR İLK
 
Avukat Erbil Kaya, Danimarka tarihinde 18 yaşın altında bir gence ilk kez 10 yıl hapis cezası verildiğini, Danimarka hukukunda da yanlışlıkların yapılabildiğine dikkat çekerek, "Karara biz de çok şaşırdık. Çünkü kamera kayıtlarında Hikmet Şahbaz ölen gence sırtı dönük görülüyor ve cinayetin nasıl işlendiğini bile görmüyor. Duruşmada görüntüleri defalarca izletmemize rağmen mahkeme böyle bir karar verdi. Savcı cinayetin planlı olduğunu öne sürüyor ‘Hikmet istemese orada olmayabilirdi’ diyor. Ama 18 yaşın altında bir gence Danimarka tarihinde ilk kez 8 yıldan fazla ceza veriliyor. Belki oradan yola çıkarsak yüksek mahkeme itirazımızı kabul eder. Yasada değişiklik yapıldı. Önceleri 18 yaşından küçüklere 8 yıldan fazla ceza verilemiyordu. Olay sırasında Hikmet 16 yaşındaydı. Karara, ayrımcı bir karar olarak bakmamak gerekir. Bazen göçmen gençler beraat ettiriliyor. Hakimler eğitimli kişiler ama onlar da hata yapabilirler” dedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER