Türkler Damgalarını Vurdu

Danimarka hafta sonunu siyasi partilerin kurultayları ile geçirdi. Sosyal Demokrat Parti kurultayının yıldızı ise Kopenhag Belediye Meclisi üyesi Yıldız Akdoğan oldu.

Türkler Damgalarını Vurdu
 
Yıldız Akdoğan yaptığı konuşmada, "2007 yılında Meclise seçilen ilk Türk kadın milletvekili olduğumda bunu nasıl başardığım soruldu. Bir manavın kızı olarak, çok güzel yuva ve okullarda okuduktan sonra mecliste partimi temsil etmek üzere milletvekili seçildim. Bu başarımı, refah düzenine borçluyum. Refah düzeni bize eşit haklar imkanlar maddi imkanlar veriyor. Burada iş piyasasında yapılacak girişimleri konuşacağız. Sizlerden bir dileğim var. Olumsuz sosyal mirasları bir kenara bırakıp yeni Danimarkalılar (göçmenler) için bir şeyler yapalım. Geçtiğimiz hafta hasta çocuğumu doktora götürdüm. Aile doktorumuzun yerine geçici doktor vardı ve süresi dolunca nasıl iş bulacağı endişesi taşıyordu. Onun tecrübesi çoktu ama adı göçmen adı olduğu için hastaların bir kısmı ondan kaçıyordu. 25 yıl bu ülkede yaşamış, zamanını pahalı bir eğitimle geçirmiş biri için üzücü bir durumdu. Sevgili partililer, bizim güzel geleneksel politikalarımız var. Gelin bu örnek insanlar umutlarını kaybetmesinler, ön yargıları yıkalım. Her kese eşit imkan tanıyalım" dedi.
 
EMEĞİ GEÇENLERİ UNUTMA
 
Kurultayda konuşma yapan bir başka Türk politikacı Ballerup belediye Meclisi üyesi Musa Kekeç, son aylarda, Ukrayna, Suriye ve Irak gibi ülkelerdeki gelişmelere, IŞİD’E değinerek, hükümetin savaş bölgesine giden göçmen gençlerin Danimarka pasaportlarını iptal etme girişimini eleştirdi. Musa Kekeç parti başkanı ve Başbakan Helle Thörning Schmidt’e doğrudan hitap ederek “ülkede bir grubun aşırı radikalleştiğini görüyoruz ama nedenini araştırmıyoruz. Onların durumunu eleştirmek yerine tartışmak gerekir. Önyargılar, genelleştirmeler tehlikeli karışım. Helle, toplumda emeği geçenleri unuttuğunu görüyorum. Onları da hatırlamamız gerektiğini söylemek istiyorum” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER