Türkiye'den BM'ye Suriye Mektubu

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BMGK Dönem Başkanı Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong'a, Türkiye'nin askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesine ilişkin mektup sundu.

Türkiye'den BM'ye Suriye Mektubu

Türkiye, askeri keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesini bir mektupla BM'ye taşıdı. Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BMGK Dönem Başkanı Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong'a, Türkiye'nin askeri keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesine ilişkin bir mektup sundu.

Mektupta Türkiye'nin, uçağın düşürülmesiyle ilgili tüm gerçekler tespit edildiğinde bu harekete karşı alınacak tedbirlerin kapsamına karar vereceği belirtildi. Mektupta, uluslararası hava sahasındaki bu saldırının, Suriyeli yetkililerin Türkiye'nin ulusal güvenliğine karşı yaptıkları düşmanca bir hareket olduğu belirtilerek saldırı şiddetle kınandı.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Suriye'deki olaylarla ilgili de, ''Uluslararası toplum, bu şiddet sarmalına ve krizin daha da derinleşmesine son vermek için kararlılık göstermeli ve bu amaca yönelik gerekli ilave tedbirleri almalıdır'' dedi.

Apakan, Türkiye'nin uluslararası toplumla birlikte BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın 6 maddelik planını desteklemeye devam edeceğini ancak bu sürecin ucunun açık olamayacağını vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'de bugün Suriye'de faaliyetleri bir süre önce askıya alınan BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS) ile ilgili basına kapalı istişareler yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 10:45
YORUM EKLE

banner47