'Türkiye Yalnız Kalacak'

Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağıyla ilgili gelişmeler dünya basınında olduğu gibi Suriye basınında da geniş yer buluyor. Suriye basını, Türkiye'nin NATO'dan umduğu desteği bulamayıp Suriye'ye karşı mücadelesinde yalnız kalacağını iddia etti.

'Türkiye Yalnız Kalacak'

Suriye'nin Türk keşif uçağını düşürmesi bu ülke basınında da geniş yer buluyor. Suriye basını, düşürülen Türk uçağıyla ilgili temkinli dilini giderek sertleştirmeye başladı.

"Suriye ordusuna meydan okudular" ifadesini kullanan Suriye gazetesi El Vatan, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun olayla ilgili gerçekleri çarpıttığını iddia etti.

El Sevra gazetesinde yer alan bir yorumda da, Türkiye'nin Suriye'nin savunma gücünü test etmeye çalıştığı savunuldu.

Yazıda olayın NATO ile bazı Arap ülkelerinin katıldığı iddia edilen "Uçan Kartal" tatbikatının bitiminde meydana geldiği öne sürüldü ve Türk uçaklarının da oluşturulması planan uçuşa yasak bölge için keşif yaptığı iddia edildi.

Suriye basınında konuyla ilgili yer alan haberlerde NATO toplantısında kesin bir sonuç çıkmayacağı ve Türkiye'nin yalnız kalacağı görüşü savunuldu.

Türk uçağının düşürülmesi dünya basınında yer almaya devam ediyor:

Fransız Le Figaro gazetesi, "Suriye'deki kriz belki de yeni bir boyut kazandı. Türkiye Suriye'yi, Şam'ın iddiasının aksine, bir savaş uçağının uluslararası hava sahasında imha etmekle suçluyor. Kuzey Atlantik Konseyi, Ankara'nın başvurusu üzerine salı günü bu olayı ele almak için toplanacak."

Fransız Le Parisien gazetesi de, "Ankara ile Şam arasındaki gerilimin tonu bir derece daha yükseldi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu Suriye'nin uçak düşürülmeden önce hiçbir uyarıda bulunmadığını bildirdi. Kaybolan iki pilotun canlı bulunma ihtimali az. Ankara kendi topraklarındaki bir Suriyeli mülteci kampına nisan ayında Suriye güçleri tarafından ateş edilmesinin ardından güvenliğinin ihlali olarak göreceği hiçbir eylemi hoşgörüyle karşılamayacağını ve NATO'yu göreve çağırmakta da tereddüt etmeyeceğini bildirmişti"

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 16:10
YORUM EKLE

banner47