Türkiye ve ABD Arasında İmzalar Atıldı

Türkiye ile ABD arasında Özgür Suriye Ordusu güçlerinin eğitilmesini ve donatılmasını öngören mutabakat belgesi bu akşam imzalandı.

Türkiye ve ABD Arasında İmzalar Atıldı
ABD ile Türkiye arasında Özgür Suriye Ordusu'nun eğitimi ve silah sistemleri de dahil donatımı konusundaki mutabakat zaptı,  akşam saatlerinde imzalandı. Mutabakat belgesinin imzalanmasının ardından Suriye'de Esad yönetimi ile IŞİD'e ve diğer terör gruplarına karşı savaşan ılımlı muhalif güçlerin donatımının ABD tarafından yapılacak. İlk etapta 2 bin kişi olmak üzere üç yıl içinde toplam 6 bin civarında OSÖ mensubu ise Kırşehir'de, Türk subayları tarafından eğitilecek. Eğitim çerçevesinde ABD'den de 100 subay Türkiye'ye gelecek.
 
Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunda yapılan görüşmelerde, Özgür Suriye Ordusu'nun eğitimi ve donatılması konusunda son adım  akşam saatlerinde atıldı. Mutabakat belgesi, uzun süren müzakerelerin ardından akşam saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass tarafından imzalandı. Eğitim faaliyetinın Mart ayı sonuna doğru başlatılması planlandı. Bu çerçevede ilk yıl 2 bin OSÖ mensubu, Türkiye'de eğitilecek. 3 bin muhalifin de Suudi Arabistan ile Ürdün'de eğitilmesi planlandı. Üç yıl içinde Türkiye ve diğer ülkelerde toplam 15 bin muhalife askeri eğitim verilmiş olacak. Ağırlıklı olarak Türk subaylarının askeri eğitim vereceği ÖSO güçlerinin eğitimi çerçevesinde ABD'den Türkiye 100 subayın geleceği dile getirildi. Donatımı ABD'nin yapacak olması çerçevesinde bu ülkeden gelecek silah sistemleri nedeniyle ABD'li subayların da eğitim sürecinde yer alacakları ifade edildi.
 
Resmi açıklama
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu akşam Cermodern'de düzenlenen Expo 2016 Antalya resepsiyonunun çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Daha önce üzerinde çalışılan Suriyeli muhaliflerin eğitilmesine yönelik belgede mutabık kalındığını ve belgenin Sinirlioğlu ve Bass tarafından imzalandığını belirten Çavuşoğlu, eğitilip donatılan güçlerin hem rejim unsurları hem de terör örgütü IŞİD ve arazideki terör örgütleriyle mücadele edeğini söyledi.
 
MİLLİYET
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER