'Türkiye Tarihi Açıdan Avrupa'nın Bir Parçasıdır'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Türkiye’nin tarihi açıdan Avrupa’nın bir parçası olduğunu söyledi.

'Türkiye Tarihi Açıdan Avrupa'nın Bir Parçasıdır'
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’deki genel merkezine gelen Şentop, yakın zamana kadar Osmanlı devletinin sınırları bakımından, Avrupa’nın Balkanlar kısmı Avusturya’nın güneyi de dahil olmak üzere bu topraklarda yaşayanların Türk kültürünün parçası olduğunu söyledi. Şentop, şöyle dedi:
 
"Türkiye Cumhuriyeti insanları tarihi açıdan esasen Avrupalı’dır. Avrupa, sadece kuzeyde yaşayan insanların bir coğrafi alanı değil. Avrupa’da yüzyıllarca İslam, Yahudilik, Hıristiyanlık bir arada yaşamış. Dinler ile ilgili yaklaşımda tarihi bakımdan da Avrupa’da ciddi bir sorun var. Yahudiler’in Avrupa’da yaşadığı tecrübeleri biliyoruz. Bizim yaklaşımımızda Osmanlı tecrübesinde dinle arasında dini özgürlükleri hürriyetleri yaşama bakımından hiçbir fark görülmemiştir."
 
İSLAMOFOBİ TEHLİKELİ BİR YOLDUR
 
Avrupa’da yükselen İslam karşıtlığına da değinen Mustafa Şentop sözlerine şöyle devam etti:
 
"İslamafobi; büyük ölçüde cehalet, bir ölçüde de kasıtla meydana çıkıyor. Özellikle Avrupa’da Müslümanlar’dan rahatsızlık duyanların medya ve akademik çalışmalar üzerinden Müslümanlar’ı ve İslam’ı Avrupa kamuoyuna kötü gösteren yayınları da var. Böyle bir yol tehlikelildir. Böyle bir yolun neticesi olarak bugün Ortadoğu’da radikal akımların ortaya çıktığını görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti bölgede ve dünyada ilkeler üzerine dayalı bir siyasi tavır, tutum içerisinde. Coğrafyamızda yaşayan devletlerdeki taleplerin demokratik yollarla yürümesini istiyoruz. Bugün Ortadoğu’da yaşanan hadise de budur. Avrupa’daki İslamofobinin güçlendirdiği, desteklediği, beslediği şey esasen radikalizmdir. Herkesin aynı inancı taşıması gerekmiyor ama insanların birbirinin inancına saygı göstermesi gerekiyor."
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER