'Türkiye Nereye Gidiyor' Paneli

Danimarka’nın İkast-Herning bölgesinde kurulan Atatürkçü Düşünce Derneği, kuruluşunu Emekli Amiral Türker Ertürk ile "Türkiye nereye gidiyor, çıkış yolu ne?" konulu panelde ilan etti. Panele, Danimarka, İngiltere, Almanya ve İsveç gibi değişik ülkelerden yaklaşık 200 kişi katıldı.

'Türkiye Nereye Gidiyor' Paneli
 
Dernek Başkanı Selcan Tekin yaptığı açılış konuşmasında tüm dünyanın hayran olduğu Atatürk’e Türk halkından bazı kesimin uzak durmasına anlam veremediğini belirterek, şöyle dedi:
 
"Atatürkçü olmak, ülkeyi doğusundan, batısından, kuzeyinden güneyine ayrım yapmadan sevmek demektir. Atatürkçü olmak ilericilik demek, demokratik olmak çağdaş olmak, güçlü kadınlar, çalışkan toplum demektir. Zorluklar karşısında pes etmeden adım adım hedefe yaklaşmak, vatanımızı her şeyden önce tutmak demektir, Bizler karanlığa cahilliğe karşı ses olacağız. Bizler “ne Mutlu Türküm” demenin ülkemizi, yurdumuzu sevmek anlamında söylendiğini anlatmak için varız. Bizler güçlü olalım ki Atatürk ilkelerini yaşatabilelim. Ülkemize ve yetişmemizde katkısı olan herkese borcumuz olan gençler olarak, bundan sonra çalışkan ve yılmayan gençler olarak Atatürk’ün açtığı yolda ilerleyeceğiz."
 
Panelin Konuğu Emekli Amiral Türker Ertürk, Türkiye’deki siyasi gelişmeleri anlatarak başladığı konuşmasında, zaman zaman CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na eleştiriler yöneltti. Ertürk konuşmasında şöyle devam etti:
 
"Türk Silahlı Kuvvetleri bazı dönemlerde kendini kullandırmıştır ama ABD ve Danimarka askerine benzemez. Türk askeri, Cumhuriyet’in kurucusudur. AKP’yi iktidara getirenler, medyayı da ele geçirdi. Bizi parti kurmaya zorlayan neden bu. Türkiye’de irticanın nedeni İran falan değildir, batıdır. Ülkemiz radikalleştiriliyor. Biat eden kafalar yetiştiriliyor. Şimdi bu durumdan nasıl çıkarız onu ve ortak değerlerimizi nasıl yükseltiriz onu düşüneceğiz. Bu böyle devam etmeyecek umutlu günler yakındır."
 
Ertürk, Yunanistan’ın yeni başbakanı Çipras’ı da örnek vererek, Türk halkının yeni yüzlere ihtiyacı olduğunu söyledi. Her sözünün sonunda uzun süre alkışlanan Ertürk, Dernek yöneticileri ve katılımcılara Atatürk ilkelerine sahip çıktıkları için teşekkür etti.
 
Panel, Amiral Türker Ertürk ve eşine, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Selcan Tekin’e çiçek sunumu ve katılımcıların Amiral Türker Ertürk ile fotoğraf çekilmesiyle son buldu.
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER