Türkiye karşıtı tasarı nedeniyle ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

ABD Senatosu'ndan geçen ve 1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olarak nitelendirildiği karar tasarısı nedeniyle ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Türkiye karşıtı tasarı nedeniyle ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın kararla ilgili Türkiye’nin tepkisini ilettiği belirtildi.

ABD Senatosu dün Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde yaşanan ve ‘1915 olayları' olarak anılan tarihsel gelişmeleri ‘soykırım' olarak tanıyan tasarıyı kabul etti.

Bu hamleye Türkiye'den çok sert tepkiler gelirken, konuya ilişkin kritik bir açıklama da bugün ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapıldı.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, Anadolu Ajansı muhabirine verdiği demeçte, “Yönetimin pozisyonu değişmemiştir. Görüşlerimiz Başkan'ın geçen nisan ayında yaptığı son açıklamasında yansıtılmıştır” ifadesi yer aldı.

29 EKİM'DE TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDEN GEÇTİ

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde terör unsurlarına karşı başlattığı harekâtın ardından harekete geçen ABD’li siyasetçiler, 29 Ekim'de 8 Nisan 2019 tarihli bir tasarıyı oylamaya sunmuştu.

‘Soykırım’ karar tasarısı, Temsilciler Meclisi'nde 405 lehte, 11 aleyhte ve 3 çekimser oyla kabul edilmişti.

Bu yönde bir tasarı 35 yıldır farklı şekillerde gündeme gelse de Temsilciler Meclisi’nde hiç oylamaya sunulmamıştı. Temsilciler Meclisi'nde ezici çoğunlukla kabul edilen işte bu tasarı, dün de ABD Senatosu'nda kabul edildi.

Karar tasarısının bağlayıcılığı bulunmuyor. Kongre'nin iki kanadından da geçen tasarı, şimdi ABD Başkanı Donald Trump'ın önüne gelecek. Trump tasarıyı iade edebilir.

Ancak ‘soykırım' tasarı Kongre'de üçte iki çoğunlukla kabul edildiği takdirde, Başkan Trump'a geri gönderilebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER