banner51

Türkiye İle İlişkileri Aynı Hızda Devam Edecek

Kosova’da bağımsızlık sonrası 8 Haziran tarihinde ikinci kez yapılan genel seçimler ardından 6 ay süren siyasi kriz sona erdi. Kosova Başbakanı Haşim Taçi’nin başında bulunduğu PDK partisi ile İsa Mustafa’nın başında bulunduğu LDK partisinin ortak koalisyon anlaşması sonucu hükümet kuruldu.

Türkiye İle İlişkileri Aynı Hızda Devam Edecek
 
Kosova’da 181 gün sonra Meclis’in kurulması ardından hükümet dünkü oturumla kuruldu. Kosova Demokratik Partisi (PDK) ile Kosova Demokratik Birliği’nin (LDK) kurduğu İsa Mustafa’nın koalisyonu tarafından kurulan hükümet onaylanmasının ardından Başbakan adayı LDK lideri İsa Mustafa için oylama yapıldı. Yeni Kosova Hükümeti üyeleri, Meclis tarafından onaylandıktan sonra yemin etti. Kosova’da 19 bakanlıktan oluşan yeni hükümet, yapılan oylamada 38 karşı 2 çekimser olmak üzere 73 evet oyu ile onay aldı. Yeni hükümette Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) seçimlerde kazandığı 2 Türk milletvekili ve 1 bakanlık ile bakan yardımcıları ile Kosovalı Türkleri temsil edecek. Konuyla ilgili DHA’ya açıklamalarda bulunan KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar şunları söyledi:
 
"Yeni kurulan hükümette tekrar 1 bakanlık Türk partisine verildi. Yeni hükümette çok bakanlık yanı sıra bakan danışmanları ve yardımcılıklar bize verildi. Biz de Kosovalı Türkler’i en iyi bir şekilde Meclis’te temsil edeceğiz."
 
PDK lideri ve eski başbakan Haşim Taçi’nin Türkiye ile olan sıkı ilişkilerinin yeni Başbakan İsa Mustafa ile devam edip etmeyeceği sorusuna Yağcılar, yeni Başbakan Mustafa’nın daha önceden Priştine Belediyesi Başkanı görevinde olduğu gibi bundan böyle de ilişkilerin aynı seviyede geçeceğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER