Türkiye İle İlişkiler Her Zamankinden Önemli

AB'ye üye 16 ülkenin dışişleri bakanları, Türkiye ile ilişkilerin her zamankinden çok daha büyük önem taşıdığını açıkladı.

Türkiye İle İlişkiler Her Zamankinden Önemli

Avrupa Birliği'ne (AB) üye 16 ülkenin dışişleri bakanlarının EUobserver'da yayımlanan ortak makalesinde, AB'nin, ekonomik güçlükler ve Ortadoğu'da devam eden istikrarsızlıkla karşı karşıya olduğu bir dönemde Türkiye ile ilişkilerin her zamankinden çok daha büyük önem taşıdığını ve Türkiye'nin katılım sürecini işbirliği için hayati öneme sahip bir çerçeve olarak gördüklerini açıkladı.   

AB-Türkiye Gümrük Birliği ile ilgili sorunların ve ticari kısıtlamaların ticari ilişkilerin gerçek potansiyeline ulaşmasını engellediğine işaret eden dışişleri bakanları, ticari ilişkilerin geliştirilmesi için bu kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Son birkaç ay içinde yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin Ortadoğu'da istikrarın sağlanması için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğine işaret eden AB bakanları, Türkiye'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimine uygulanan uluslararası baskıda önemli ve yapıcı bir rol oynadığını söyledi.
Bakanlar, "bugünün Türkiye'si 25 yıl önce AB'ye katılmak için başvuruda bulunan ülkeden büyük oranda farklıdır" dedi.

Türkiye'nin ifade özgürlüğü, kadın hakları ve azınlıkların korunması gibi alanlarda atması gereken adımlar olduğunu belirten dışişleri bakanları, yeni anayasa çalışmalarının bu sorunların çözümü için önemli bir fırsat sunduğuna işaret etti.

Makaleye Bulgaristan, Estonya, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere dışişleri bakanları imza attı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER