'Türkiye Her Zaman Rizikolu Ülke'

IŞİD tarafından yayınlanan video kayıtlarında Danimarka’nın da hedef ülkeler arasında gösterilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye gidecek Danimarkalılar’ın dikkatli olmalarını istedi.

'Türkiye Her Zaman Rizikolu Ülke'
Dışişleri Bakanlığı tarafından DHA’ya yapılan açıklamada, Danimarka dışına seyahat edenler için bakanlığın internet sayfasındaki tavsiyelerin sık güncellendiği belirtilirken, Türkiye’nin her zaman rizikolu ülkeler arasında gösterildiği belirtildi. Bakanlık yetkilisi yıllardan bu yana  devam eden PKK terörü, Gezi olaylarından sonra ortaya çıkan gerginlik, kap kaç yöntemli hırsızlık, trafik kazaları gibi olaylar nedeniyle Türkiye’ye gidecek Danimarkalıların uyarıldığını ifade etti. Seyahat tavsiyelerinin, güvenlik ve terör, rizikolu coğrafya bölgeleri, işlenen suçlar, seyahat şartları, hastalık sigortası gibi 11 maddeden oluştuğuna dikkat çekildi. Türkiye’ye gideceklerin mutlaka tavsiyeleri okumaları gerektiğini belirten bakanlıktan bir yetkili şöyle dedi:
 
"Hiçbir vatandaşımıza şu ülkeye seyahat etmeyin demeyiz. Ancak vatandaşlarımızı uyarmak ve tavsiyelerde bulunmak zorundayız. Türkiye’de bombalı saldırılar olduğu zaman bile ’Türkiye’ye gitmeyin’ demedik. Ama sayfamızda veya havaalanlarına astığımız afişlerde uyarılarda bulunduk. Şimdi de durum değişti. Danimarka IŞİD ile mücadelede ABD ve diğer ortak güçlerin yanında yer aldığı için hedef gösteriliyor. Türkiye’ye veya diğer savaş bölgelerine seyahat edeceklere gizli servis PET’in İnternet sayfasına girerek uyarıları okumaları tavsiyesinde bulunuyoruz."
 
Uyarıda, şöyle devam edildi:
 
"Türkiye’ye seyahat edecek herkesin Suriye sınırına 10 kilometreden fazla yaklaşmaması ve bölgede ikamet etmemesi tavsiyesinde bulunuyoruz. Suriye’den Türkiye’ye terör saldırıları olabilir. PKK saldırıları normalde güney doğu bölgesinde gerçekleşiyor ancak büyük şehirlerde, özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında saldıralar olabilir. Tüneller, halkın kalabalık olduğu, minibüs, halk otobüsleri, alışveriş merkezlerinden uzak durmak yararlı olur. Polisin gaz ve su sıktığı yerlerde uzak durulması da tavsiye olunur."
 
"TÜRKİYE’NİN ADI YOK"
 
Gizli servis PET’in sayfasında da Danimarka’nın İslami terör örgütlerinin hedefi bir ülke olduğuna dikkat çekilerek, güvenli olmayan ülkeler ve bazı ülkelerde güvenli olmayan bölgelerden uzak durulması tavsiyesinde bulunuldu. Ancak tavsiyelerde, Afganistan, Pakistan, Ortadoğu ülkeleri, kuzey batı ve doğu Afrika bölgeleri Danimarkalılar için tehlikeli bölgeler gösterilirken Türkiye’nin adından söz edilmedi.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER