Türkiye Haklarını Saklı Tutuyor

Suriye gündemiyle toplanan AB dışişleri bakanları Türk askeri uçağını düşüren Suriye'yi kınadı. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, uçağının düşürülmesi konusunda Türkiye'nin uluslararası haklarını saklı tuttuğunu söyledi.

Türkiye Haklarını Saklı Tutuyor

AB dışişleri bakanları Lüksemburg'da Suriye gündemiyle toplandı. Toplantıda Türk keşif uçağının 22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülmesi de gündeme geldi. AB dışişleri bakanları, Suriye'yi kınarken, Türkiye'nin bu konudaki tavrını övdü.

Toplantı sonrasında AB'nın kararında şu görüş dile getirildi:  "Avrupa Birliği, Suriye'nin 22 Haziran'da kabul edilemez şekilde Türk uçağını düşürmesini kınar. Olaydan etkilenen havacıların ailelerinin acısını paylaşır ve Türkiye'nin ölçülü ve sorumlu ilk tepkisini över" denildi.

AB kararında, bu olayın acilen ve bütünüyle soruşturulması gerektiği vurgulanarak, bu kapsamda Suriye'den, Türkiye'yle tam işbirliği içine girmesi ve hızlı soruşturma için erişim izni vermesi istendi.

Kararda Şam yönetimine, uluslararası standartlara ve sorumluluklarına uygun davranması çağrısı yapıldı. AB dışişleri bakanları kararında, uluslararası toplumdan da soruşturmaya yardımcı olması talep edildi. Uzmanlar, Türkiye'nin isteğiyle yarın toplanacak NATO'nun da benzer yönde bir karar vermesinin beklendiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER