banner51

Türk Ürünlerini Türk Yemekleri İle Tanıttılar

Moskova’da düzenlen ’17’nci Uluslararası Otel ve Mutfak Ekipmanları Fuarı’na (PIR) bu yıl Türk ürünleri Gastroinox’un Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ile birlikte organize ettiği Türk üretimi mutfak ekipmanları ve gıdaları ile Rus aşçıların Türk yemekleri yapma yarışı damgasını vurdu.

Türk Ürünlerini Türk Yemekleri İle Tanıttılar
Bünyesinde çok sayıda büyük Türk markasını barındıran Rusya merkezli Gastroinox firması ortaklarından işadamı Abdurrahim Güzel, DHA’ya yaptığı açıklamada, bu yıl farklı bir konsept ile toplam 500 metrekarelik alanda kurulan Türkiye standında 12 Türk endüstriyel mutfak üreticisinin ürününü tanıttıklarını belirtti. Güzel, şöyle devam etti: "Bu yıl farklı bir şey yapmak istedik. Sadece bizim ürettiğimiz ürünleri değil, hem yemeklerimizi hem de mutfağımızda kullandığımız ürünleri de tanıtmayı istedik. Bu kapsamda TAFED ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Fuar standımızın yanı sıra görmüş olduğunuz bu alanda Türk mutfağından sunumlar ve yemek şovları TAFED Yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda İnoksan mutfak danışman ve eğitmen şefi Rıfat Sınmaz tarafından workshop halinde sunularak Türk mutfağını da tanıtıyoruz. İnanılmaz ilgi ve alaka görüyoruz. Hele ki 15 genç Rus aşçı adayı arasında düzenlediğimiz Türk yemekleri yapma yarışı çok beğeni topladı. Burada dereceye giren bu genç aşçılarımızı Türkiye’ye götürerek orada da yarışmalara girmelerini sağlayacağız. Buradaki temel amacımız iki ülke arasındaki ticari faaliyeti kültürel alana çekmek. Sosyal birlikteliğe bu işi aktarabilmek."
 
Türk üreticilere de seslenen Güzel, Rusya’da Türk ürünlerine ilginin olduğunu ancak firmaların kalite, ambalaj ve güvenilirlikten asla ödün vermemeleri ve fiyat sansasyonundan geri durmaları gerektiğini kaydetti.
 
TAFED Başkanı Zeki Açıkgöz de fuarda gerçekleştirilen etkinliğin önemine değinerek, "Buradaki en güzel ve önemli güzellik gelen firmalarımızın katkısı ile Rus meslektaşlarımızın Türk yemekleri yapma yarışı. Düşünün yabancı bir ülkeye gelmişiz o yabancı ülkede Türkiye’mizin yemekleri yabancı ustalar tarafından yapılıyor ve biz jüri olarak bunu değerlendiriyoruz. Bu çok güzel bir şey" diye konuştu.
 
Yılda 5 milyon Rus vatandaşının Türkiye’ye tatile geldiğini anımsatan Açıkgöz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Turistler, yemeklerimizi tadıyor. Biz bu hizmeti onlara orada zaten veriyoruz. Önemli olan canları Türk yemekleri yemek istediğinde kendi ülkelerinde kendi aşçıları tarafından yapılıp sunulan yemeklere ulaşabilmeleri. Abdurrahim bey bize söz verdi. Biz de kendilerine destek vereceğiz burada bir okul açacağız. Bu Türk mutfağı akademisi olacak. Buraya Rus aşçılar gelecek. Böylece yemek kültürümüzü buraya taşımış olacağız."
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER