Türk Korumalar Ve New York Polisi Arasında Arbede

Birleşmiş Milletler 69. Dönem Genel Kurul Çalışmaları için ABD’nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin son gününe, yakın korumaları ile New York polisi arasında yaşanan arbede damga vurdu.

Türk Korumalar Ve New York Polisi Arasında Arbede
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’tan ayrılmadan önce katıldığı son programda küçük bir grup tarafından protesto edildi. Erdoğan’ın yeğeni Ali Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yakın korumalar ile protestocular arasında sözlü sataşmalar ve küfürleşmeler yaşandı. Korumaları protestocuların çevresinden uzaklaştırmak isteyen New York polisi ile korumalar arasında da arbede çıktı. Erdoğan’ın yakın koruma amirlerinden birinin, New York polislerine elle müdahale etmesi, yaşanan itiş kakışı görüntüleyen bir Amerikalı’nın da eline vurarak makinesini düşürmesine yol açmasının ardından, New York polisi yakın koruma amirini gözaltına almak istedi. Türk korumalar ile Amerikalı polisler arasında sık sık tansiyonu yüksek gerginlikler yaşandı.
 
Başka bir grup da otel önünde Erdoğan’a destek gösterisi düzenledi. İki grup arasında da sözlü sataşmalar meydana geldi.
 
New York’taki son programı olan TURKEN Vakfı’nın, Mandarin Oriental Otel’de verdiği yemeğe katılan Erdoğan, protesto üzerine giriş ve çıkışını otelin arka kapısından yaptı. Temaslarını tamamlayan Erdoğan daha sonra New York’tan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER