Türk Kızı Uganda'ya Yardım İçin Gidiyor

Hollanda’dan Uganda’ya doktor ve gönüllerden oluşan yardım ekibi gidiyor. Okul tamiratı, sağlık taraması ve ameliyatlar yapacak ekipte Türk kızı Aynur Özdeş’de yer alıyor.

Türk Kızı Uganda'ya Yardım İçin Gidiyor
Geçen ay Hollanda’da kalp krizi geçiren bir otobüs şoförünü yaptığı ilk yardım müdahalesiyle hayata döndürerek ülke gündemine oturan Aynur Özdeş (22), bu kez yardım için Afrika’nın fakir ülkesi Uganda’ya gidiyor.
 
Uganda’da yapılacak sağlık taramasına katılacak olan Özdeş, kadınlara doğum, çocuk bakımı ve buna benzer konularda eğitim verecek. 20 kişilik doktor ve gönüllü kişilerden oluşan yardım kafilesi 26 Şubat’da Uganda’ya gidecek. Hollanda, Fas ve Türklerden oluşan gönüllü yardım kafilesi 4 Mart’ta Hollanda’ya dönecek.
 
Ugandalılar için yardım kampanyası başlattı
 
Hollanda’nın Gelderland Eyaletine bağlı Zutphen kentinde yaşayan, Verloskunde Academie Rrotterdam (VAR) Yüksek Okulu’nda kadın doğum bölümü öğrencisi olan Aynur Özdeş Uganda gezisi öncesi yardım kampanyası başlattı. Uganda’da okul tamiri, sağlık taraması, ameliyat ve çeşitli tedaviler yapacaklarını anlatan yardım meleği Özdeş, “Uganda’da 1 Euro’ya bugün 20 kalem alabiliyor, 80 Euro’ya bir ameliyat yapılabiliyor. Bu nedenle oraya gitmeden önce yardım kampanyası başlattık” dedi.
 
Çaresiz insanlara çare olmaya gidiyoruz
 
Uganda’ya çaresiz insanların dertlerine çare olmaya gideceklerini anlatan Aynur Özdeş, “Hayatımda beni mutlu eden en güzel duygu bir başkasının zor anında ona karşılıksız yardım etmek. Bu Afrika gezisine de çaresiz insanların dertlerine çare olabilmeye vesile olmak arzusuyla evet dedim. Burada edindiğim bilgi ve tecrübeyi oradaki insanlara aktarabilmek arzusundayım. Bu kararımdan dolayı tanıdığım tanımadığım herkesten yoğun bir destek alıyorum umarım bu verilen maddi ve manevi desteğin karşılığını hakkıyla orada verebilirim. İnsanların güvenleri benim üzerimde ağır bir yük o yüzden de azami dikkat etmeye çalışıyorum. 26 Şubat’ta gidip 4 Mart’ta döneceğiz. 20 kişilik grubun yarısı doktor yarısı gönüllülerden oluşuyor. Yardıma muhtaç olan kardeşlerimize ameliyatlar ve tedaviler uygulanacak. Eğitimci grup orada bir okul tamiri gerçekleştirecek. Bunu en güzel şekilde gerçekleştirebilmek için yardımlarımıza ihtiyaçları var” diye bilgi verdi.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER