Türk Bilimadamına Onursal Üyelik Unvanı Verildi

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Alman Jinekoloji Kongresi’nde bir Türk bilim adamına onursal üyelik unvanı verildi. Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği DGGG’nin kongresinde yapılan törende, Türk- Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü’ye törenle onursal üyelik onursal üyelik belgesi, Dernek Başkanı Prof. Dr. Thomas Dimpl tarafından verildi.

Türk Bilimadamına Onursal Üyelik Unvanı Verildi
Her 3 veya 4 yılda bir Almanya ve uluslararası tıp bilimine katkıda bulunan bilim adamlarına verilen unvanı bu kez Türkiye’den Prof. Dr. Cihat Ünlü’ye Türk- Alman bilim adamları ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle verildi. Tören sonrası Prof. Dr. Cihat Ünlü “Derneğin 130 yıllık tarihi içerisinde bugüne kadar bu unvanı sadece üç Türk bilim adamı alabilmiş. Böyle bir unvanı elde edebilmek benim için büyük bir mutluluk. Ülkem ve meslektaşlarım için önemli bir aşama olarak düşünüyorum. Ve genç arkadaşlarımı da motife edecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Bunu almış olmaktan ülkem adına ve Türk kadın- doğum hekimliği adına onur duyuyorum" dedi.
 
Almanya Federal Cumhuriyeti Prof. Dr. Cihat Ünlü’ye 2007 yılında Türk ve Alman tıbbına yaptığı katkılardan ötürü Liyakat Nişanı da vermişti.
 
Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 1885 yılında kurulan dünyanın ilk jinekoloji derneklerinden birisi ve yıllarca bu branşın lokomotifi olmuş bir kurum. Kongreleri iki yılda bir yapılıyor ve 7 bin üyesi bulunuyor. DGGG’nin tarihinde sadece üç Türk doktor bu unvanı alabildi. Bu unvan son olarak 42 yıl önce İstanbul’dan Prof. Ali Esat Birol’e verilmişti.
 
Açılış töreninde, derneğin Türk üyelerinden olan 2013 yılında yaşamını yitiren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Keçecioğlu için saygı duruşunda bulunuldu.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 02:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER