Tuna Nehri'nden Boğaz'a

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki dünyaca ünlü Budin Saray’ında, "Tuna Nehri’nden Boğaz’a Festivali" düzenlendi.

Tuna Nehri'nden Boğaz'a

 

145 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalan Budin Kalesi’ndeki Kraliyet Sarayı’nda sahne alan İstanbul Ataşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, yaptığı gösterilerle Macar seyircileri adeta büyüledi.
 
Topluluk Macar seyircilere Türk halk müziğinden örnekler sunarken, grubun darbuka ve davulcuları seyircilere alkışlarla kendilerine nasıl eşlik edilmesini gösterdi.
 
Mevlevi semazeninin gösterisinin ardından "Aşık ile Maşuk" gösterisi yapıldı. Daha sonra topluluğun folklor ekibi danslarıyla Macar seyircileri coşturdu.
 
Türk grubu son olarak ise Macaristan’ın Felsö-Göd Folklor Topluluğu ile ortak bir dans gösterisi sundu. Gösterinin sona ermesinin ardından Macar seyirciler Türk folklorcuları uzun uzun alkışladılar.
 
İstanbul Ataşehir Blediyesi Halk Oyunları Topluluğu Kafile Başkanı ve Kareograf Deniz Danış, festivalle ilgili İHA’ya açıklamalarda bulundu.
 
Danış, yaklaşık 40 kişilik ekiple Macaristan’da festivallere katılmak üzere bu ülkeye geldiklerini, şimdiye dek beş Macar şehrinde gösteri yaptıklarını söyledi. Danış, son gösterilerinin Ecdat yadigarı Budin Sarayı’nda gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduklarını belirtti.
 
Türk topluluğun menajeri Kubilay Karahan ise, Macar seyircilerin Türk folklorunu çok beğendiğini dakikalarca alkışlayarak gösterdiğini kaydetti.
 
Karahan, Budin Saray’ına Türk folkloru damga vurdu dersek abartmış olmayız, zira gösterinin ardından Macar seyirciler kendisini bu güzel gösteriden dolayı tebrik ettiğini açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER