banner51

Tükürüğe Önlem Maskesi

Almanya’nın Bremen Eyaleti’nde polislere, tükürükten koruyucu maske dağıtılıyor. Gözaltına alma esnasında polise tükürenlere özel tükürük maskeleri takılacak.

Tükürüğe Önlem Maskesi
 
Bremen İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Rose Gerdts-Schiffler geçtiğimiz günlerde Hepatit C hastası bir uyuşturucu bağımlısının tutuklanması esnasında polis aracında genç polis memurunun yüzüne tükürdüğünü hatırlattı. Polis sözcüsü, "Bu aşağılayıcı ve iğrenç bir durumdu. Memurlarımıza hastalıklar da bulaşabilir" dedi. Sözcü, başa geçirilen yeni şeffaf maskelerin geçtiğimiz haftalarda memurlara dağıtımına başlandığını söyledi. Ayda ortalama 4 tükürük olayının yaşandığını söyleyen sözcü, "Sadece eylülden beri bu maskeleri 4 kez kullanmak zorunda kaldık" dedi.
 
Bremen İçişleri Senatörü Ulrich Maeurer (SPD) iki yıl önce tükürük maskelerinin kullanılmasını istediğinde, Guantanamo ve Afganistan’daki görüntülerle kıyaslanarak eleştirilmişti. Bremen Eyaleti Polis Sendikası Başkanı Jochen Kopelke de tükürük maskesi kullanımını destekleyerek, "Bu maskelerle görme ve işitme engellenmiyor. Önünde ince dokudan büyük bir pencere var. Nefes almayı da zorlaştırmıyor. Ayrıca, zaten gözaltına alınanlar sürekli izleniyor" dedi.
 
Bremen Sol Parti Meclis Fraksiyon Başkanı Kristina Vogt ise, “Polislerin bu maskeyi istemelerini anlayamıyorum. Zaten yurttaşlık hakları açısından sorunlu bir konu” dedi. SPD Fraksiyon Sözcüsü Şükrü Şenkal maske konusunu olumlu görmediğini söyleyerek, "Bu şekilde olmasından büyük rahatsızlık duyuyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER