Törenle Karşılandı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da, Malezya Başbakanı Najip Tun Razak tarafından askeri törenle karşılandı.

Törenle Karşılandı
Başbakan Erdoğan'ın ziyareti dolayısıyla Malezya Başbakanlığı önünde askeri tören düzenlendi. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende, Başbakan Erdoğan, tören kıtasını selamladı.
 
Törene, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da katıldı.
 
Başbakan Erdoğan ve Malezyalı mevkidaşı Razak, Başbakanlık Binası merdivenlerinde fotoğraf çektirdikten sonra baş başa ve heyetlerarası görüşmelere geçti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından, iki liderin ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Toplantıda Türkiye ile Malezya’nın arasındaki ticari ilişkilere değinen Başbakan Erdoğan, mevcut 1.5 milyar dolarlık ticaret hacminin beş yıl içinde 5 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini belirtti.
 
Başbakan Erdoğan, Türk Hava Yolları ve Malezya Havayollarının karşılıklı olarak her gün Türkiye ve Malezya'ya seferler düzenlemesinin ve İstanbul'un transit yolcu noktası olarak kullanılmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, bu durumun iki ülke halklarının kaynaşmasına ve geleceğe yönelik dayanışmasına güç katacağını söyledi.
      
Türkiye ve Malezya'nın gelecekteki işbirliğinin çerçevesini teşkil edecek Stratejik İşbirliği Eylem Planı'nın az önce imzalandığını anımsatan Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Endonezya ve Japonya'dan sonra Malezya ile bölgedeki beşinci stratejik işbirliğine yönelik adımları attıklarını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER