Topçu Kosova'yı Ziyaret Etti

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu günübirlik Kosova ziyaretinde bulundu.

Topçu Kosova'yı Ziyaret Etti
Sabah saatlerinde Kosova’nın başkenti Priştine’ye varan Bakan Yalçın Topçu, eşliliğindeki heyet ve Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ile, ilk önce mevkidaşı Kosova Başbakan Yardımcısı, Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Kuytim Şala tarafından bakanlık binası önünde karşılandı. Ardından, Başbakan Yardımcısı ve Kültür Gençlik ile Spor Bakanı Kuytim Şala ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, kapalı kapılar ardından görüşmede bulundu. Görüşme sırasında Bakan Kuytim Şala, Türkiye’deki seçimleri kazanan AK Partinin zaferini kutladı. Bakan Şala bu sırada, Kosova’nın UNESCO üyeliği için karar günlerinde, Türkiye’nin verdiği destek için teşekkürlerini sundu. Görüşmede, Bakan Topçu, Kosova ile Türkiye arasında kültür ve turizm alanındaki işbirliğin daha ileriye taşınması imkanlarından konuşurken, bunun için büyük olasılıklar var olduğunu vurguladı. Bakan Topçu, TİKA aracılığıyla, Kosova’da, Osmanlıdan kalma tarihi mekanların restorasyonuna da devam edileceğini ifade etti.
 
BAKAN TOPÇU, KOSOVA BAŞBAKANI İSA MUSTAFA İLE BİR ARAYA GELDİ
 
Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu’nun, Priştine’deki ziyaretinin ikinci durağı Kosova Başbakanlığı oldu. Kosova Başbakanı İsa Mustafa ile Bakan Yalçın Topçu, Başbakanlık ofisinde bir araya geldi.
 
Samimi hava içinde geçen görüşmede, Kosova Başbakanı İsa Mustafa, seçimleri kazanan Ak Partinin başarısını kutlarken, Topçudan, bu kutlamayı mevkidaşı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletmesi talebinde bulundu. Görüşme sırasında, iki ülke arasındaki, ekonomi, kültür ve turizm alanındaki işbirliğinin daha ileriye taşınması imkanları görüşüldü. Başbakan İsa Mustafa, Kosova’nın, UNESCO üyesi olması için Türkiye’nin harcadığı çaba için, kendi ve Kosova halkı adına Türkiye hükümetine teşekkürlerini sundu. Kosova Başbakan Yardımcısı ve Kültür Gençlik ile Spor Bakanı Kuytim Şala ve Başbakan İsa Mustafa ile gerçekleşen görüşmeden hemen sonra, başbakanlık binası çıkışında, Bakan Topçu görüşmelerle ilgili DHA’ya özel açıklamada bulundu.
 
BAKAN TOPÇUNUN GÖRÜŞMLERLERE İLGİLİ DHA’YA ÖZEL AÇIKLMASI
 
Bakan Kuytim Şala ve Başbakan İsa Mustafa ile gerçekleşen görüşmenin hemen ardından DHA’ya konuşan Bakan Yalçın Topçu, her iki görüşmede de ilk söze girmeden önce gerek Başbakan İsa Mustafa gerekse Bakan Şala’nın Türkiye’deki seçimlerin kendileri için ne kadar önemli olduğunu ve bu konuda iktidar olan Ak Parti’yi ve sayın Başbakanı tebrik etiklerini söylediklerini ve bu tebrikleri memnuniyetle kabul ettiğini ifade etti. Topçu şunları söyledi
 
“Bu kardeş ülke ile var olan ilişkilerimizi daha da ileriye taşınması ve bu çerçevede, hem kültür ve turizm noktasında hem diğer noktalardaki görüşmelerimiz hem Başbakanla hem mevkidaşımla çok verimli geçti. Türkiye tarafından onaylanan 500 milyonluk ticaret anlaşmasının olduğunu vurgulayan Bakan Topçu, “Onun bir takım prosedürle ilgili eksiklikleri Kosova tarafından tamamlanırsa, Türkiye ile Kosova arasında var olan ticari ilişkiler daha da artacak ve bu da Kosova’daki kardeşlerimizin refah ve huzurunu daha çok artıracak. Neticede, bu ilişkilerin gelişmesiyle birlikte, Kosova’nın uluslararası platformlardaki temsiliyeti inşallah artacak. UNESCO ve AB üyeliği noktasında bu ticaret hacmi Kosova’ya ciddi bir güç kazandıracak. Bunların üzerinde durduk. Görüşmelerimiz de çok başarılı geçti.”
 
Bakan Topçu, Priştine’den sonra, Prizren’e geçti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER