Teşkilata Geldiler!

Meksika’da uyuşturucu çetelerinden en büyüğü ciddi bir darbe yedi.

Teşkilata Geldiler!

Meksika’da son dört yılda 55 bini aşkın can alan uyuşturucu çetelerinden en büyüğü ciddi bir darbe yedi. ABD’ye göre dünyanın en büyük uyuşturucu çetesi olan Sinaloa Karteli’ni yöneten, Forbes listesinde dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu belirtilen “El Chapo” (Ufaklık) lakaplı milyarder mafya babası Joaquin Guzman’ın oğlu gözaltına alındı.

Meksika deniz piyadeleri, ABD ile ortaklaşa yürüttükleri soruşturmanın ardından “Şişko” lakaplı Jesus Alfredo Guzman’ı (26) Zapopa şehrinde bir cephanelik dolusu silah ve 160 bin dolar nakit parayla yakaladı. Çetenin “kasası” olduğu belirtilen Guzman, 2009’dan beri ABD’de de aranıyordu. 2001’de Meksika’da bir cezaevinden çamaşır sepetinde kaçan babası ise 5 milyon dolar ödül vaadiyle aranıyor.

Devlet Başkanı Felipe Calderon, göreve geldiği 2006 yılının aralık ayında uyuşturucu çetelerine savaş ilan etmiş, o günden beri 55 bini aşkın kişi ölmüştü. 1 Temmuz’da yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde gelen son gözaltı ülkenin geleceğine dair umutları artırdı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 10:00
YORUM EKLE

banner47