Terörün Son Kurbanı O Oldu...

Paris'te saldırılarla ilgili dün yapılan polis baskınlarında 7 yaşındaki polis köpeği Diesel de öldürüldü. Fransız polisinin Diesel'in öldürüldüğü açıklamasının ardından sosyal medyada, Diesel için on binlerce mesaj paylaşıldı.

Terörün Son Kurbanı O Oldu...
Paris'te 129 kişinin öldüğü saldırıların ardından yüzlerce adrese polis baskınları düzenlenmişti. Bu baskınlar sırasında Saint-Denis semtindeki bir dairede kadın bir militan kendini havaya uçurmuş, bir diğer militan da polis tarafından vurularak öldürülmüştü. 5 polisin yaralandığı, 7 şüphelinin ise gözaltına alındığı bu baskınlar sırasında Diesel adlı polis köpeği de öldü. Diesel'in ölümü sosyal medyada bir kampanyaya dönüştü.
 
Fransız polisi bu baskınlarda görev alan Diesel adındaki Belçika çoban köpeği cinsi polis köpeğinin de teröristler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. 7 yaşındaki Diesel'in de teröristler tarafından öldürülmesi sosyal medyada bir tepki kampanyasına dönüştü.
 
Diesel'in öldürülmesine yönelik üzüntü ve tepkisini "Huzur içinde yat" mesajlarıyla dile getiren Twitter kullanıcıları, mesajlarını "Je Suis Chien", yani "Ben Köpeğim" etiketiyle paylaştı. Bu etiketin kullanımıyla, telaffuzu da benzeşen Charlie Hebdo saldırısı sırasındaki "Je Suis Charlie" (Ben Charlie'yim) sloganına da göndermede bulunuldu.
 
 
Bu etikete tepki gösterenler de oldu ancak BBC'nin ulaştığı, bu etiketle ilk mesajı paylaşan Ashley adlı 24 yaşındaki genç, "Sıkıntılı her durumda 'Je Suis...' (Ben ...) diye etkiet oluşturuluyor. Yaşlı bir adamın başına bir şey gelse, 'BenYaşlıAdamım' etiketi oluşturuluyor. Bu Diesel'in ölümünü hafife alan bir etiket değil. Köpekler insanların en yakın dostlarıdır. Pek çok insan bundan rahatsız oldu ama Diesel masumdu" dedi.
 
 
Diesel'in ölümüyle ilgili sarkastik mesajlar ve komik videolar paylaşanlar da oldu. Hacker grubu Anonymous da IŞİD'in intikam videolarından birinin üzerinde oynayarak, Diesel ile ilgiliymiş gibi değiştirdi. Bu gibi mesajlara tepki gösteren kullanıcılar da oldu.
 
Dünyanın pek çok yerinde yaşayan Müslümanlar da Paris saldırısını ve Diesel'in öldürülmesini kınayan mesajlar paylaştı. Pakistanlı bir grubun hazırladığı bir video da Facebook'ta 2,5 milyon izlendi.
 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER