banner9

Terörle Mücadele Edecek

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, terörle mücadelenin sadece güvenliği sağlayarak yapılamayacağını söyleyerek, bu nedenle kültür-sanat ve eğitime olan yatırımları da artıracaklarını açıkladı. “Asıl düşman bizim banliyölerimizde” diyen Renzi, terörle mücadele bütçesinin önemli bir kısmının, banliyölerin rehabilitasyonu için kullanılacağını belirtti.

Terörle Mücadele Edecek
Roma’da, Avrupa Birliği’nin (AB) temellerinin atıldığı Capitolini Müzeleri’ndeki Orazi ve Curiazi Salonu’nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Matteo Renzi, terörle mücadeleye yönelik aldıkları yeni kararları açıkladı.
 
Bu salonda AB’nin doğduğunu belirten Renzi, 13 Kasım’da Paris’te gerçekleştirilen eş zamanlı saldırıları da hatırlatarak, terörden korkmadıklarını dile getirdi ve burada Avrupa’nın yeniden dirilmesini isteme mesajının verilmesinin doğru olacağını ifade etti.
 
İtalya’nın teröre cevabının, sadece güvenlik yatırımlarını artırarak olamayacağını söyleyen Renzi, “Güvenliğe ayıracağımız her 1 Euro’ya karşılık, kültüre de 1 Euro yatırım yapacağız. Onlar terör istiyor, yaşam biçimimizi değiştirmek istiyor, ama biz teröre teslim olmayacağız. Biz cahillikten daha güçlü olan kültürle, eğitimle onlara cevap vereceğiz. Böylece önce onlar pes edecek. Güzellik, barbarlıktan daha güçlü olacak. Bu nedenle, gelir vergilerinden gelen 2 milyar Euro’luk bütçenin yarısını eğitim, kültür ve sanata, yarısını ise güvenliğe aktaracağız” diye konuştu.
 
“DÜŞMAN DIŞARIDA DEĞİL, BİZİM BANLİYÖLERİMİZDE”
 
Avrupa’nın, korkusuzca, özgürce yaşanması gereken bir yer olması gerektiğinin altını çizen Renzi, göçmenlerle teröristleri eşitlemeye çalışanlara da sert çıktı.
 
Renzi, “Yadsınamaz gerçekler var. Bazıları bizi, düşmanın dışarıdan geldiğine inandırmak ve onun bizim banliyölerimizde büyüdüğünü gizlemek, sınırları kapatınca sorunun çözüleceğine inandırmak istiyor. Bu nedenle 2 milyar Euro’luk terörle mücadele bütçesinin yarım milyarı, metropollerdeki banliyölerin rehabilitasyonu için kullanılacak” diye sözlerini sürdürdü.
 
Avrupa’nın ancak böyle bir planla kurtulabileceğini vurgulayan 40 yaşındaki İtalyan lider, şöyle devam etti
 
“Bizi öldürmeyi başaramayan, ancak korku içinde yaşatan, hayal kurmamızı ve sevmemizi engelleyen teröriste karşı bir çözüm bu. Savaş görüntülerinden korkuyoruz, ancak bizi asıl korkutması gereken,
 
gençlere müzikten nefret etmeyi öğreten aşırıcı, köktendinci kötü öğretmenlerin, imamların görüntüleri olmalıdır.”
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER