banner51

'Teröristler Desteklendikçe Çözümden Bahsedilemez'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, terörizme karşı mücadele veren ülkelerin “teröristleri” desteklemeye devam etmelerinin Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulunmasına olanak sağlamayacağını söyledi.

'Teröristler Desteklendikçe Çözümden Bahsedilemez'

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, 68. BM Genel Kurulu’nda konuştu. Suriye’de sivil savaş olmadığını, ülkenin, terörizme karşı savaş verdiğini savunan Muallim, uluslararası toplumun da terörizme karşı mücadeleye ilişkin tasarılara uygun hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. Terörizme savaş açan ancak Suriye’deki teröristleri destekleyen ülkeler olduğunu belirten Muallim, Suriye’deki “teröristlerin” finansal ve askeri açıdan desteklendiği sürece siyasi bir çözümden bahsedilemeyeceğini ifade etti.

Suriye’de siyasi bir çözümün desteklendiğini yineleyen Muallim, Cenevre 2 görüşmelerinin koşulsuz olarak başlaması gerektiğini vurguladı. “Suriye halkının ne istediğinin belirlenmesi için tek çözüm özgür ve adil bir seçim yapılmasıdır” şeklinde konuşan Muallim ayrıca, ABD’ye, uluslararası hukuk kuralları ve serbest ticaret ilkeleriyle çakışan ahlaka aykırı, tek yönlü ekonomik önlemler almaktan kaçınması yönünde çağrıda bulundu.
 
Suriye Dışişleri Bakanı ayrıca “teröristler” diye adlandırdığı Suriyeli muhaliflere, yabancı güçler tarafından kimyasal silah tedariki yapıldığını iddia ederek, “Halep yakınındaki Han el Assel’de zehirli gazların hedefi bizdik” dedi. Suriye’nin, BM müfettişlerinden kimyasal silahların kim tarafından kullanıldığını saptamasını istediğini söyleyen Muallim, ABD, İngiltere ve Fransa’nın baskıları sonucu bu saptamanın yapılmadığı iddiasında bulundu. Muallim, Suriye’nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin koşullarını tamamıyla yerine getirmeye ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ile yakın bir işbirliği içerisine girmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2013, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER