Süt Üreticileri Sınır Kapattı

Almanya ile Fransa arasında Ren nehri üzerinde Kehl-Strasburg kentleriyle iki ülkeyi birleştiren Avrupa köprüsü bugün süt üreticilerin protestosuna sahne oldu. Yaklaşık 100’e yakın traktörleriyle köprüye gelen Fransız ve Alman çiftçilerle, süt üreticileri sınırı kapattı. İki ülke arasında trafik aksadı. Arabayla seyahat edenler başka sınır kapılarına yönlendirildi. Bugün saat 11.00’de başlayan protesto eylemi saat 13.30’a kadar devam etti.

Süt Üreticileri Sınır Kapattı
Süt fiyatlarında herkese Avrupa genelinde kalıcı yüzde, yüzlük eşitlik istiyoruz. Mandıra 1litre süte 30-35 cent ödüyor bu çok az. Biz süt üreticileri olarak en azından litre başına 50 cent istiyoruz. Avrupa’nın önde gelen ülkeleri Alman ve Fransız siyasetçiler bize kulak versin. Başta Avrupa Birliği’nin (AB) tarım konusunda izledikleri politika çiftçiye zarar veriyor. Avrupa ülkeleri arasında rekabetin eşit olmasını istiyoruz. Kimse zarar etmesin. 12 Kasım Perşembe günü İtalya ve çoğu Avrupa ülkelerinde süt üreticileri protesto eylemi başlattı. Biz de bugün 13 Kasım Cuma günü trafiğin yuğun olduğu gün protestomuzla sınırı kapatmaya karar verdik”
 
Her gün yaklaşık 20-25 bin aracın seyahat ettiği Almanya ile Fransa arasında trafiğin en yoğun olan sınır kapısı iki buçuk saat trafiğe kapalı tutuldu. Eylem yapan çiftçiler traktörlerinde astıkları dövizlerde ‘yanlış politika hepimizi öldürüyor’, ‘Angela Merkel bizi dikkate al’, Almanya’da iktidar partisi ‘CDU tarım politikasını batırıyor’ mesajları yer aldı. Alman ve Fransız süt üreticileri 9 derece sıcaklıkta şişme havuza süt ve sıcak su karıştırarak köprünün ortasında süt banyosu yaparak basına poz verdi. Çiftçiler “hakkımızı istiyoruz, biz unutmayız yeniden buraya gelir eylemlerimizi daha sık yaparız” dediler.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 16:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER