banner51

Suruç'ta Sınırı Aşan Mermi Tedirginliği

Suriye’nin Halep kentine bağlı Kobani ilçesinde YPG güçleri ile çatışan IŞİD militanlarının ateşlediği silah ve havanlara ait mermiler Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nin sınır hattındaki mahallelerine düşüyor. Sınırı aşan bir havan topu mermisi dün Alayurt Mahallesi’ndeki Mehmet Demir’e ait eve isabet etti. Evin oturma odasının duvarının yıkıldığı patlamada, odada bulunan ev sahibi 67 yaşındaki Mehmet Demir yaralandı.

Suruç'ta Sınırı Aşan Mermi Tedirginliği
 
Suruç’un Mürşitpınar Köyü’nün karşısında bulunan PYD kontrolündeki Suriye’nin Kobani ilçesini ele geçirmek isteyen IŞİD militanları 15 gün önce doğu ve batı bölgelerinden saldırı başlattı. Saldırıya geçen IŞİD militanlarının geçtiği güzergah üzerindeki köylerde yaşayan binlerce Suriyeli evlerini terk etti ve Türkiye’ye sığındı.
 
ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI, MERMİLER SINIRI AŞTI
 
Son birkaç gündür Kobani’ye hem doğu hem de batı bölgesinden iyice yaklaşan IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında da çatışmalar yoğunlaştı. Çatışmaların özellikle yoğunlaştığı doğu bölgesinde IŞİD militanlarının ateşlediği silahlardan çıkan mermiler sınırı aşarak Türkiye’ye düşmeye başladı.
 
Dün akşam saatlerinde de sınırı aşan bir havan topu mermisi Alayurt Mahallesi’ndeki Mehmet Demir’e ait eve isabet etti. Merminin isabet ettiği Demir’in evinin oturma odasının duvarı yıkıldı. Büyük paniğe yol açan patlamada evde bulunan ev sahibi Mehmet Demir yaralanırken, odada bulunan eşi ve 6 çocuğunun ise 10 dakika önce evden ayrıldığı ortaya çıktı. Patlama ile yıkılan duvardan sıçrayan taş parçalarının vücuduna isabet etmesiyle yaralanan ev sahibi Mehmet Demir, Suruç Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi.
 
Olayı duyarak sabah saatlerinde eve gelen Demir ve yakınları, yaşananlara tepki gösterdi ve komşuları olan ülkedeki savaşın biran önce son bulmasını istedi. Patlamadan 10 dakika önce annesi ve kardeşleriyle evden ayrılan Muhammet Demir, "Şans eseri Suruç’a gitmiştik. Suruç’a ulaştığımız sırada bize telefon geldi ve evde patlama olduğunu söyledi. Yeniden döndüğümüzde babamın yaralı olduğunu gördük ve hemen hastaneye götürdük. Burada çatışmalar nedeniyle sürekli mermiler evimize ve evimizin yakınına geliyor. Çok endişeliyiz ve tedirginlik yaşıyoruz. Dün meydana gelen patlamayı babam hafif yaralı olarak atlattı, biz evde olsak belki daha kötü de olabilirdi. Ancak tüm bunlara rağmen dünden bu yana hiçbir yetkili bizi arayıp, sormadı" dedi.
 
Öte yandan sınır hattındaki bazı mahallelerdeki boş arazilere de mermiler gelmeye devam ediyor. Sınırı aşan ve mahalle sakinlerini tedirgin eden olayın ardından birçok aile, mermilere hedef olmamak için Suruç ve iç kesimlerdeki köylerde yaşayan yakınlarının yanına gitti.
 
SINIRA GİDEN YOLLAR KAPATILDI
 
Çatışmaların sürdüğü Kobani’ye ulaşımı sağlayan yollarda ise bugün alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Suruç’un birçok noktasında polis ve jandarma kontrol noktaları oluştururken, Mürşitpınar Sınır Kapısı’na araçla geçişlere de izin verilmiyor. Gazetecilerin de sınır hattına gitmesine izin vermeyen güvenlik güçleri sadece Kobani’ye geri dönmek isteyen Suriyeliler’i kimliklerini göstermelerinin ardından yaya olarak Mürşitpınar Sınır Kapısı’na gönderiyor.
 
HENDEK KAZIMI SÜRÜYOR
 
Çatışmaların ardından ülkesini terk eden Suriyeliler’in geçişinin yapıldığı Yumurtalık bölgesinde ise dün yağan yağmur sonrası oluşan çamur nedeniyle araçlar hareket edemeyince, bölgede çalışmalara ara verildi. Halen bölgede iş makineleri ile alanın temizlenmesine çalışırken, az sayıdaki Suriyeli’nin ise ilerleyen saatlerde Türkiye’ye alınacağı kaydedildi. Bu arada Suriyeliler’in sınır hattında bulunan araçların alımı için aynı bölgede park etmelerine yönelik çalışma da sürdürülüyor. Sınır hattının yanındaki boş arazinin etrafında birkaç metre genişliğinde ve derinliğinde hendek kazılırken, aradaki alana araçların konulacağı ve trafiğe çıkmalarına kesinlikle izin verilmeyeceği de bildirildi.
 
BARIŞ ANNELERİ SINIRA YÜRÜDÜ
 
Bu arada son günlerde artan çatışmaların ardından kendilerine ’Barış Anneleri İnisiyatifi’ adını veren ve HDP’lilerin de desteklediği çoğunluğu kadın 300 kişilik kalabalık, sloganlar eşliğinde Suriye sınır hattına yürüdü. Çatışmaların yoğunlaştığı Mert İsmail bölgesinde sınır hattına yürüyen kalabalık, çatışmaların son bulması dileğinde bulunurken, sınır hattındaki bazı noktalarda YDGH üyelerinin kimlik kontrolü yapması da dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER