'Suriye'ye Askeri Müdahale Riskli'

Amerikan düşünce kuruluşu Center for Strategic and International Studies, Suriye'ye bir askeri müdahalenin riskli olacağı yönünde bir rapor yayınladı.

'Suriye'ye Askeri Müdahale Riskli'

Washington merkezli düşünce kuruluşu Center for Strategic and International Studies (CSIS), Suriye'ye doğrudan askeri müdahalede bulunulmasının doğuracağı riskleri değerlendiren bir rapor hazırladı.

Raporunda Suriye'nin askeri kapasitesini ve dikkate alınması gereken siyasi faktörleri inceleyen CSIS, Suriye ordusunda modern silah, çatışma hazırlığı ve yakın dönemde çatışma deneyimi konusunda niteliksel kısıtlamalar olduğunu belirtti.

Raporda, ordudaki saf değiştirme ve kopmalara karşın seçkin birliklerin rejimin etrafında yer almaktan başka şansı olmadığı, sadık Sünniler ile Nusayrilerin çoğunlukta olduğu bu birliklerin bir müdahale olursa rejimi savunacaklarına işaret edildi.

Center for Strategic and International Studies'ın raporunda, sivil yerleşim birimlerinin askeri üslerin yakınlarında oldukları için, ileri teknoloji kullanılsa bile olası bir hava saldırısında, şiddet olaylarındaki kadar can kaybının yaşanacağı vurgulandı.

Düşünce kuruluşu raporunda, Suriye'ye bir müdahalenin hem İran hem de Hizbullah'tan tepki göreceği ve bu çerçevede bölgede İsrail'le gerilimin artabileceğine dikkat çekti.

Suriye'ye destek veren kilit ülke olarak Rusya'nın da müdahale halinde Suriye'ye oyunu değiştirebilecek silah yardımında bulunabileceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER