Suriyeli Kaçaklar Türk Tırcıların Kabusu Oldu

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeliler rotayı Avrupa ülkelerine çevirdi. Avrupa’ya kaçak yollarla girmeye çalışan Suriyeliler Türk kamyon ve TIR’larını hedef aldı. Gizlice TIR’la giren Suriyeli kaçaklar Türk şoförlerin adeta kabusu oldu.

Suriyeli Kaçaklar Türk Tırcıların Kabusu Oldu
Türkiye ile Avrupa arasındaki ticarette köprü vazifesi gören Türk şoförlerin sınır kapılarındaki kuyruk ve bekleme çilesi bitmiyor. En çok sıkıntıyı Avrupa Birliği’ne yeni giren Hırvatistan ile Bulgaristan kapılarında çektiklerini anlatan Kenan Kaba (46), “Türkiye kapısında sıkıntı yok. Ancak Bulgaristan kapısında büyük sıkıntı var. Bazen 20 saate yakın bekliyoruz. Diğer en sıkıntılı kapı ise Hırvatistan. Bu ülke AB’ye yeni girdiği için kontrolleri sıkı tutuyor. Çok bekliyoruz" dedi.
 
KAÇAK YOLCU NÖBETİ TUTUYORLAR
 
Son haftalarda Türk TIR’larını kullanarak Avrupa’ya kaçmaya çalışan Suriyeli göçmenlerle mücadele ettiklerini, hatta nöbet tuttuklarını anlatan Kaba, "Şu sıralar Suriyeli kaçaklar adeta kâbusumuz oldu. Biz Türkiye sınırında beklerken Suriyeli kaçaklar gizlice TIR’a giriyor. TIR’a girerken ya brandaları bizim göremeyeceğimiz üst kısımdan yırtıyorlar ya da brandaları tutan halatları kesip oradan giriyorlar. Biz kuyrukta olduğumuz ve yorgun düştüğümüz için onları fark etmiyoruz. Yapılan aramalarda tesadüfen bulunuyorlar. Tabii onların araçlarımızda bulunması başımızı belaya sokuyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Artık kuyruklarda dinlenme yerine nöbet tutuyoruz" diyerek sıkıntısını dile getirdi.
 
TIRDAN 9 KAÇAK ÇIKTI
 
Suriyeli göçmenlerin TIR’lara kaçak binmemeleri için gerekli yerlere şikayetlerde bulunduklarını, jandarmanın zaman zaman kontrol yaparak devriye gezdiğini ancak buna rağmen kaçakların önüne geçilemediğini vurgulayan Kenan Kaba, “Bir çok arkadaşımızın aracında kaçak Suriyeli yakalandı. Bu kişiler TIR’lara kaçak ve gizli yollarla binmişler. Şoförün hiç haberi bile yok. Hatta bir arkadaşım TIR’ın arkasından gelen seslerden şüphelenip X-Ray cihazına aracı sokuyor. Araçta 9 kaçak olduğu görülüyor. Bunların ellerinden şaştıkö dedi. Memduh Uğur ise çalışma şartlarının ağır ve iyi olmamasından yakındı. Yıllardır Türkiye’den Avrupa’ya mal taşıdığını, tek kazananın ise mal sahibi olduğunu anlatan Uğur, “41 yaşındayım ve 14 yıldır bu işi yapıyorum. Ancak şartlar hiçte iyi değil. Devletimizden bu konuda yardım istiyoruz. Bizlerin şartları da düzeltilsinö diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER