banner51

Suriye'de Çocuk Katliamı

Suriye'de olayların başladığı tarihten bu yılın kasım ayının sonuna kadar, rejim güçlerinin düzenlediği saldırı ve operasyonlarda, 12 binden fazla çocuğun öldüğü belirtildi.

Suriye'de Çocuk Katliamı
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR)  tarafından yapılan açıklamada, olayların başladığı Mart 2011'den bu yana yaşanan olaylarda ölen ve yaralanan çocuklara ilişkin istatistiki bilgilere yer verildi.
 
Söz konusu tarihten 2013 yılının Kasım ayına kadar, rejime bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği operasyon ve saldırılarda 12 bin 27 çocuğun yaşamını yitirdiği ve 300 bin çocuğun da yaralandığı aktarılan açıklamada, ölenlerden 8 bin 413'ünün erkek, 3 bin 614'ünün de kız çocuğu olduğu ifade edildi.
 
"10 yaş altı ve bebekler"
 
Çocuklardan 560'ının baskınlarda kesici aletlerle öldürüldüğü, 92'sinin rejimin hapishanelerinde işkence sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilen açıklamada, 10 çocuğun ise rejim güçlerinin kuşatması altında bulunan bölgelerde açlıktan hayatını kaybettiği hatırlatıldı.
 
Ölen çocuklardan 2 bin 344'ünün 10 yaşın altında olduğu, 391'inin ise bebek olduğu belirtildi.
 
Suriye'de rejime muhalif 215 bin kişinin çeşitli nedenlerle tutuklandığı bunlardan da 9 bininin çocuk olduğu aktarılan açıklamada, ülkedeki durum nedeniyle yaklaşık 1,6 milyon çocuğun da yerinden olduğu kaydedildi.
 
Açıklamada, SNHR'nin çocuk ölümleriyle ilgili rakamları, video görüntüsü, fotoğraf ve kimlik kartlarıyla tespit edip belgelediği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER