banner51

Suriye: Pilotlar Elimizde Değil

Akdeniz'de düşürülen RF-4'ün pilotları Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’u arama çalışmaları sürerken Suriye'den "Elimizde değiller" açıklaması geldi.

Suriye: Pilotlar Elimizde Değil

Suriye Enformasyon Bakanı Omran el Zubi, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Akdeniz'de düşürdükleri Türk RF-4 uçağının pilotlarının ellerinde olmadığını söyledi.

Pilotların akıbetlerini bilmediklerini ancak hayatta olmalarını dilediğini söyleyen Suriyeli Bakan, İsrail uçağı sanıldığı için düşürüldüğünü belirtti.

Daha önce aynı bölgeden İsrail'in saldırı düzenlediğini hatırlatan El Zubi, "Tanımlanamadı ve alçaktan uçuyordu. Füzeyle değil uçaksavarla vuruldu" diye konuştu.

Suriye'nin Türk uçağına kasıtlı olarak saldırmadığını öne süren bakan, İsrail ve Türkiye'nin ABD uçaklarını kullandığı için ayırt edilemediklerini iddia etti.

Suriye hükümetinin konuyu hiç araştırmadığını dile getiren El Zubi, "Yeni hükümet daha ilk toplantısını yapacak. NATO olaya teknik olarak bakmalı" dedi.

Bazı Ortadoğu ve ABD'li haber siteleri, Türk pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un Suriye'nin elinde olduğunu öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER