Suriye ordusu muhaliflerle çatıştı

Suriye ordusuna bağlı askerlerin Lübnan topraklarına girerek, Suriyeli muhaliflerle çatıştığı ve bazı evleri yıktığı iddia edildi.

Suriye ordusu muhaliflerle çatıştı

 

Suriye ordusuna bağlı askerlerin Lübnan topraklarına girerek, Suriyeli muhaliflerle çatıştığı ve bazı evleri yıktığı iddia edildi.
 
Lübnanlı görgü tanıkları, Suriye ordusuna bağlı birliklerin kuzeyde Lübnan sınırını geçerek muhaliflerle çatıştığını ve bazı evlere hasar verdiğini belirtiyor. Lübnanlı köylü Ebu Ahmed, "Suriyeli 35 asker zırhlı araçlarla sınırı geçti ve muhaliflerle çatışıyor. Evleri yıkıyor" dedi.
 
'ROKETLERLE SALDIRDILAR'
 
Lübnanlı başka bir köylü de, Suriyeli askerlerin zırhlı araçlarla sınırı aşarak, roketlerle saldırdığını ve ağır makineli tüfekler kullanarak muhaliflerle çatıştığını söyledi.
 
 
'KADERİNİ SURİYE HALKI BELİRLEMELİ'
 
Suriye'de Esad rejiminin en önemli destekçisi olan Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Kaderlerine yabancı güçler değil, Suriye halkı kendisi karar vermeli" dedi. 
 
SURİYE'DEN FLAŞ KARAR
 
Suriye’nin, BM ve Arap Birliği’nin Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın planını kabul ettiği bildirildi.
 
Annan’ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Suriye hükümetinin, ülkedeki kanlı çatışmaları sona erdirmek amacıyla hazırlanan 6 maddelik planı kabul ettiğini belirtti.
 
Fevzi, Suriye’nin cevabını mektupla ilettiğini söyledi.
 
Annan’ın planı, yaralıların tahliyesi ve insani yardımların ulaştırılması için Suriye güçlerinin günde iki saat ateşkes uygulamasını ve siyasi çözüm için kapsamlı görüşmeler yapılmasını içeriyor.
 
BM Sözcü Yardımcısı Eduardo Del Buey de Suriye hükümetinin, Annan planına resmen cevap verdiğini, Annan’ın Suriye hükümetinin cevabını incelediğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2012, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER