Suriye 'Kapı Dışarı'

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, 'Suriye Kasım ayına kadar istenileni yapmazsa üyeliği dondurulacaktır' dedi.

Suriye 'Kapı Dışarı'

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu, "Suriye Kasım ayına kadar istenileni yapmazsa üyeliği dondurulacaktır" dedi.
Pekin'de ''Çin ve İslam Dünyası: Kültürel Etkileşimler''adlı kongreye katılan İhsanoğlu, Suriye'deki durum ve Türk askeri uçağının düşürülmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Suriye'de reform sürecinin başlatılması yönünde telkinlerde bulunduklarını belirten İhsanoğlu, dünyanın da bu bağlamda telkinleri olduğunu ancak bu konudan netice alınamadığını söyledi.
İhsanoğlu, Suriye'deki durumu "son derece vahim" olarak değerlendirdi ve Suriye'de kanın durmasını istediklerini kaydetti.
Annan planının ilk maddesinin uygulamaya konulmasını yani ateşkes istediklerini söyleyen İhsanoğlu, ciddi reformların yapılması ve muhalefetle de diyaloğun başlaması gerekliliğine işaret etti.
Suriye'nin İTT üyeliğinin askıya alınıp alınmayacağıyla ilgili sorusu üzerine İhsanoğlu, üyeliğin dondurulmasının söz konusu olduğunu, ancak bunun belirli bir takvim içerisinde olacağını ifade etti.
Bu kararın, teşkilata üye ülkelerin katılacağı bir toplantıda alınabileceğini, böyle bir toplantının ise Kasım ayında yapılacağını belirten İhsanoğlu, "Suriye Kasım ayına kadar istenilen hususları yerine getirmezse üyeliği dondurulacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER