banner51

Soykırım İddialarını Yalanlıyor

1915 olaylarına ilişkin Rus arşivlerindeki belgeleri gün yüzüne çıkaran Azerbaycanlı tarihçi Doçent Doktor Nesiman Yagublu, bu belgelerin Ermenileri yalanladığını söyledi.

Soykırım İddialarını Yalanlıyor

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Yagublu, “Rusya’nın Devlet Arşivlerinde Ermenilerin öne sürdüğü iddiaları yalanlayan belgeler var. Çok sayıda arşivde bu konuyla ilgili belgeler var. Bu arşivler araştırılmalı, öğrenilmeli ve dünya kamuoyuna açıklanmalı. Ermeniler dünya kamuoyunu Türklerin onları katlettiğini söyleyerek kandırıyorlar. Bugün bulunan belgeler bir daha kanıtlıyor ki, Türkler Ermenilere karşı soykırım gerçekleştirmemiş. Aslında Ermeniler, Türklere karşı bu siyaseti gerçekleştirmişler. Rusya arşivleri kanıtlıyor ki Ermeniler o zaman Rus ordusuna katılarak Türklere karşı savaşmışlar. Savaş da ölen insan ister Ermeni olsun isterse de başka bir milletten olsun bu soykırım gibi kaleme verilemez. Rusya’yla Türkiye savaştığında Türkiye’de yaşayan Ermeniler ihanet ederek Türklere karşı savaşmışlar. Elde ettiğimiz belgelerde gösteriliyor ki 130 bin gönüllü Ermeni Türklere karşı savaşmış. Bu belgeler Ermenilerin 70 yıldan fazla dünya kamuoyunu kandırması su yüzüne çıkıyor. Bu belgeleri Ermenilerin dünyaya sunduğu belgelerle karşılaştırdığımızda aralarında çok büyük farklar var. Bu belgeleri Türk ve İngiliz dillerine tercüme ederek dünya kamuoyuna sunalım” diye konuştu.
 
 
 
BELGELERDEN
 
15 Eylül 1915 tarihli ve 22/80 numaralı belgeyi, Rus komutan Yarbay Dresinko, Kars Kalesi Ermeni Bölge sorumlusuna göndermiş. Yazılanlara göre Ermenilerin istediği para Tiflis’ten Kars Kalesi Ermeni bölge sorumlusunun hesabına yatırılmış. Diğer bir belgedeyse Ermeniler, 3 Ekim 1915 tarihinde çok gizli ve acil koduyla Rus komutana gönderdiği mektupta komutandan yardım istiyor. Ermeni çete liderinin mektubunda “silah, mühimmat ve askeri kıyafetlerimiz yeterli değil, sizden Kars’ta yerleşen altıncı Ermeni silahlı çetesi için yardım ve destek bekliyoruz” ifadeleri yer alıyor. Bu mektup 25/16 belge numarasıyla Rus arşivlerine giriyor. Ermeni çete lideri Senu Nersesyan diğer bir mektubu Ekim ayı içerisinde Tiflis’te kaleme alıyor. Mektupta, “Kıymetli Nikolay. Türklerin himayesinde olan Ermeniler olarak sizden rica ediyoruz… Karadeniz bölgesinde Çar Rusya’sının terkibinde olan iki bin kişilik silahlı bir çete oluşturma niyetindeyiz. Bu insanlar Hopa istikametinden Trabzon’a kadar olan arazileri çok iyi tanıyor. Siz Kafkasya’ya gelinceye kadar bu çetenin oluşturulması yönünde sizden yardım istiyoruz”yazıyor. Mektubun devamında ise iki bin kişilik silahlı Ermeni Çetesinin üyelerinin isimlerini tek tek yazıyor.
Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2013, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER